Ceny ropy dnes prudko klesajú a obchodujú sa okolo najnižších hodnôt od januára. Prispel k tomu rast dolára ku košu mien na najvyššiu hodnotu za dve desaťročia a obavy o dopyt, pretože pre zvyšovanie úrokových sadzieb hrozí, že sa popredné svetové ekonomiky dostanú do recesie.

Okolo 16:30 stredoeurópskeho času cena severomorskej ropy Brent klesala o 4,79 percenta na 86,13 dolára za barel. Americká ľahká ropa WTI v rovnakom čase oslabovala o 5,5 percenta na 78,89 dolára za barel.

Pokles podnikateľských aktív v eurozóne sa v septembri prehĺbil, pretože spotrebitelia obmedzujú výdavky, aby sa vyrovnali s krízou životných nákladov. To naznačuje, že región ohrozuje recesia.

Po tom, ako centrálna banka USA zvýšila v stredu základnú úrokovú sadzbu o 0,75 percentuálneho bodu, pristúpili k výraznému zvýšeniu aj centrálne banky v ďalších krajinách. To zvyšuje riziko spomalenia hospodárskeho rastu.

Ceny ropy sa zvyčajne vydávajú opačným smerom ako dolár. Rast dolára zdražuje ropu pre investorov z krajín mimo USA a ich záujem o ňu tak klesá.

Snahy o oživenie dohody o iránskom jadrovom programe z roku 2015 sa zastavili, pretože Teherán trvá na ukončení vyšetrovania zo strany OSN, uviedol jeden z vysokých predstaviteľov amerického ministerstva zahraničia. To zmiernilo očakávania, že by sa čoskoro mohol obnoviť vývoz iránskej ropy, upozornila agentúra Reuters.

Ďalšie dôležité správy

Dodávky cez plynovod Nord Stream 1 sa v noci zastavili
Neprehliadnite

Ceny zemného plynu v Európe v piatok klesli už štvrtý týždeň po sebe