Ceny ropy zaznamenali v pondelok pokles, keď trhy zareagovali na najnovšie informácie o vývoji čínskej ekonomiky. Tá zaznamenala v treťom štvrťroku solídne zrýchlenie tempa rastu, analytici však počítali s výraznejším zotavením. Čínska ekonomika vzrástla v 3. štvrťroku medziročne o 4,9 percenta , ekonómovia však odhadovali, že rast presiahne 5 percentnú hranicu.

Čínska ekonomika
Neprehliadnite

Čínska ekonomika vzrástla v treťom kvartáli o takmer 5 percent

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v decembri dosiahla do 8.22 h SELČ 42,74 dolárov za barel (159 litrov). V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje pokles o 19 centov. Cena americkej ľahkej ropy WTI s novembrovým kontraktom, ktorý vyprší v utorok 20. októbra, dosiahla 40,71 dolárov za barel. To znamená pokles o 17 centov.

Trhy teraz čakajú na zasadnutie Spoločného ministerského monitorovacieho výboru OPEC+, zoskupenia tvoreného Organizáciou krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalších veľkých producentov na čele s Ruskom. Výbor sa podľa agentúry Reuters zíde v pondelok, pričom na schôdzke by sa malo diskutovať o tom, či OPEC+ odloží plán ďalšej redukcie súčasného programu obmedzovania ťažby. Plán počíta so zmiernením súčasného programu redukcie ťažby zo 7,7 milióna barelov denne o 2 milióny barelov/deň, a to s platnosťou od januára.