Ceny ropy dnes prudko klesli a ocitli sa až na najnižšej hodnote za dva mesiace. Môže za to správa o novom variante koronavírusu spôsobujúceho covidu-19, ktorý vydesil investorov a prispel k obavám, že v prvom štvrťroku by sa mohol na trhu zvýšiť prebytok ponuky nad dopytom. Okolo poludnia cena severomorskej ropy Brent strácala 5,8 percenta a obchodovala sa za 77,45 dolárov za barel.  Americká ľahká ropa WTI v rovnakom čase zlacňovala o 6,8 percenta na 73,07 dolárov za barel.

Trh ovláda neistota

Britskí vedci považujú nový variant za doposiaľ najzávažnejší. Obchodníci sa tak obávajú, že by mohol obmedziť cestovanie, utlmiť hospodársky rast a dopyt po pohonných hmotách. Investori sledujú aj odpoveď Číny na rozhodnutie USA uvoľniť milióny barelov ropy zo svojich strategických rezerv v spolupráci s ďalšími veľkými konzumentskými krajinami. Uvoľnenie rezerv má pomôcť k zníženiu cien.

Čaká sa na odpoveď Ruska

Uvoľnenie rezerv pravdepodobne v najbližších mesiacoch zvýši ponuku na trhu, uviedol zdroj z ropného kartelu OPEC. Ak by krajiny pokračovali v uvoľňovaní, mohlo by to znamenať, že v decembri bude na trhu prebytok 400 000 barelov denne, v januári sa však už zvýši na 2,3 milióna barelov denne a vo februári na 3,7 milióna barelov. To vyvoláva neistotu ohľadom ďalších krokov skupiny OPEC+, ktorá okrem ropného kartelu zahŕňa aj jeho spojencov na čele s Ruskom. Skupina má budúci týždeň rokovať o ďalšej ťažbe od januára, napísala agentúra.

British Prime Minister To Lay Out Winter Covid-19 Plan
Neprehliadnite

Veľký skok v evolúcii koronavírusu: Vedci sú na pozore, finančné trhy sa prepadajú