Ceny priemyselných výrobcov v eurozóne výrazne zrýchlili v októbri tempo rastu, pričom medziročný rast bol najvyšší v histórii záznamov. Poukázali na to údaje, ktoré vo štvrtok zverejnil štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Ceny výrobcov sa v krajinách s jednotnou menou zvýšili v októbri medziročne o rekordných 21,9 percenta oproti 16,1-percentnému rastu v predchádzajúcom mesiaci. Októbrový výsledok prekonal aj očakávania ekonómov, ktorí počítali so zrýchlením rastu cien na 19 percent.

Príčinou ceny energií

Dôvodom prudkého zrýchlenia cien producentov sú najmä ceny energií. Tie v októbri vzrástli o 62,5 percenta. Výrazne sa zvýšili aj ceny polotovarov, ktorých rast dosiahol 16,8 percenta.

Bez započítania cien energií sa ceny producentov v eurozóne zvýšili o 8,9 percenta. V septembri rast dosiahol 8,1 percenta.

Výrazný rast zaznamenali ceny výrobcov v menovej únii aj v medzimesačnom porovnaní. Zvýšili sa o 5,4 percenta po septembrovom raste na úrovni 2,8 percenta. Aj v tomto prípade rast vysoko prekonal očakávania. Ekonómovia predpokladali, že rast cien sa zrýchli na 3,5 percenta.

Pandémia urýchlila zmeny v nákupnom správaní, spotrebitelia inklinujú k elektronickým platbám
Neprehliadnite

Ceny rakúskych výrobcov vzrástli najprudšie takmer za 22 rokov

V každom štáte únie

V celej Európskej únii vzrástli ceny výrobcov v októbri medziročne o 21,7 percenta. V porovnaní so septembrom rast dosiahol 5 percent, zatiaľ čo v septembri sa oproti augustu zvýšili o 2,7 percenta.

Medziročne sa ceny priemyselných výrobcov v októbri zvýšili v každom štáte Európskej únie, pričom najvýraznejší rast zaznamenalo Írsko, a to o 89,9 percenta. Vysoko rástli aj ceny v Dánsku (39,8 percenta) a Belgicku, kde sa zvýšili o 34,5 percenta. Na Slovensku zaznamenali ceny výrobcov rast o 11,4 percenta.

Medzimesačne sa najviac zvýšili v Belgicku (11,2 percenta), Taliansku (9,4 percenta) a Rumunsku (8,6 percenta). Zo všetkých štátov EÚ pokles zaznamenali iba v troch krajinách, a to v Estónsku (-2,1 percenta), Luxembursku (-0,3 percenta) a vo Švédsku, kde pokles dosiahol 0,2 percenta. Na Slovensku sa medzimesačne ceny producentov zvýšili o 2,9 percenta.

WA 31 archív Hamburg - Na archívnej snímke z 8. septembra 2021 kontajnerová loď kotví v prístave v nemeckom Hamburgu. Export z Nemecka sa v auguste oproti júlu nečakane znížil, zatiaľ čo import vzrástol. Výsledkom bol pokles obchodného prebytku najväčšej európskej ekonomiky. FOTO TASR/DPA

 

ARCHIV - 08.09.2021, Hamburg: Ein mit Containern beladenes Schiff liegt im Hafen Hamburgs. Das Statistische Bundesamt veröffentlicht am 08.10.2021 Zahlen zu Exporten im August 2021. (zu dpa «Export verliert
Neprehliadnite

Ceny výrobcov v Nemecku v septembri vzrástli najprudšie za 47 rokov