Podľa údajov, ktoré v utorok zverejnilo kanadské obchodné združenie (CREA), referenčná cena domu v októbri klesla o 1,2 percenta na 756 200 kanadských dolárov (569 910 amerických dolárov), čo je najmenší mesačný pokles od mája.

Na sezónne upravenej úrovni tak celkový pokles od februárového vrcholu dosiahol 10 percent. V porovnaní s minulým rokom sa ceny nezmenili.

„Október priniesol so sebou ďalší mesiac údajov, ktoré naznačujú, že spomalenie na kanadskom trhu s nehnuteľnosťami sa končí,“ uviedol v správe Shaun Cathcart, vedúci ekonóm obchodného združenia CREA.

Oslabenie kanadského realitného trhu bolo spôsobené vyššími úrokovými sadzbami. Skokové zvýšenie nákladov na pôžičky po rokoch prudkého rastu realitnej bubliny vytlačilo mnohých kupujúcich z trhu. To spôsobilo, že sa ceny nehnuteľností museli prispôsobiť podmienkam.

Ekonómovia a investori sa začínajú spoliehať na to, že kanadská centrálna banka pomaly končí so zvyšovaním sadzieb. Minulý mesiac zvýšila zo dňa na deň svoje sadzby o 50 bázických bodov namiesto 75, ako mnohí očakávali.

Počet novo-prihlásených nehnuteľností sa v októbri v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom zvýšil o 2,2 percent, zatiaľ čo predaj vzrástol o 1,3 percenta.

Ďalšie dôležité správy