Tento vývoj nastal po oznámení ruského prezidenta Vladimira Putina, že vyhlasuje v Rusku čiastočnú mobilizáciu záložníkov. Tá sa začína už v tento deň a má pomôcť ruských silám bojujúcim na Ukrajine. Informácie priniesol webový portál britskej spravodajskej televízie Sky News.

Lety spoločnosti Turkish Airlines smerujúce z Moskvy do miest ako Istanbul či Belehrad patria k tým, o ktoré je veľký záujem.

Okolo polnoci z utorka na stredu bezpečnostný analytik Konrad Muzyka zdieľal screenshot (snímku obrazovky) zachytávajúci stredajší let do Istanbulu a jeho cenu 80-tisíc rubľov, čo je necelých 1200 libier (cca 1320 eur).

Snímka tiež ukazovala, že lety naplánované na tejto trase boli dostupné každý deň najmenej do budúceho utorka.

V stredu okolo 08:45, po Putinovom televíznom prejave a oznámení čiastočnej mobilizácie, však už boli takéto lety naplánované na stredu vypredané a ceny ostatných raketovo stúpli.

Len o pol hodiny neskôr spoločnosť Turkish Airlines na svojej internetovej stránke informovala, že lety do Istanbulu na štvrtok a piatok už tiež nie sú k dispozícii.

A ceny leteniek na ostatné dni sa ešte viac zvýšili.

Portál Sky News tiež pozoroval podobný vývoj aj pri letoch z Moskvy do Belehradu.

Aj keď sa nedá presne povedať, čo tento jav spôsobuje, Muzyka je presvedčený, že Putinovo oznámenie čiastočnej mobilizácie v tom zohralo úlohu.

„Mobilizácia spôsobuje úplne novú dynamiku v ruskej spoločnosti. Mnoho mužov bude chcieť opustiť svoju krajinu čo najskôr, aby sa vyhlo poslaniu na Ukrajinu. Vypredané letenky do Turecka to iba potvrdzujú," vysvetlil bezpečnostný analytik pre Sky News.

Ďalšie dôležité správy

EBE 19 Brusel - Na snímke lotyšský  minister zahraničných vecí Edgars Rinkevičs prichádza na mimoriadne zasadnutie Severoatlantickej rady (NAC) na úrovni ministrov zahraničných vecí v sídle NATO v Bruseli 4. marca 2022. FOTO TASR/AP

Latvia's Foreign Minister Edgars Rinkevics speaks with the media as he arrives for an extraordinary NATO foreign ministers meeting at NATO headquarters in Brussels, Friday, March 4, 2022. U.S. Secretary of State Antony Blinken meets Friday with his counterparts from
Neprehliadnite

Lotyšsko nebude poskytovať útočisko Rusom utekajúcim pred mobilizáciou