Ceny tovarov a služieb na Slovensku v decembri klesli výraznejšie, než očakávali analytici. Ekonómovia v priemere odhadovali, že deflácia dosiahne 0,3 percenta.

V medzimesačnom porovnaní spotrebiteľské ceny v decembri klesli o 0,3 percenta, v novembri sa nezmenili. Vývoj ovplyvnilo okrem iného pokračujúce zlacňovanie pohonných hmôt.

V priemere za celý minulý rok sa ceny tovarov a služieb znížili o 0,3 percenta po poklese o 0,1 percenta v predchádzajúcom roku. Spotrebiteľské ceny v krajine nepretržite klesajú od konca roku 2014.

ECB s defláciou bojuje, zatiaľ bezvýsledne

Ako skonštatoval analytik spoločnosti Home Credit Michal Kozub, deflácia bola po celý rok. Ani v jednom mesiaci sa ceny nezvýšili, pomyselne najlepší výsledok bol medzi aprílom a júnom, keď ceny klesali len o desatinu percenta. „Hoci sa Európska centrálna banka snaží s defláciou bojovať, tak zatiaľ bezvýsledne. Napriek tomu rok 2016 má už väčšiu nádej, že by ceny prešli do inflácie,“ povedal M. Kozub.  

Aj keď inflačné tlaky ostávajú slabé, k miernemu rastu inflácie v tomto roku by mal podľa analytičky Slovenskej sporiteľne Kataríny Muchovej pomôcť aj bázický efekt z vlaňajška. V roku 2016 by sa inflácia mala začať zvyšovať iba postupne. „Očakávame, že tento rok by rast spotrebiteľských cien na Slovensku mohol dosiahnuť priemer 0,8 percenta,“ doplnila K. Muchová.  

Podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka však naďalej platí, že stále neexistuje žiaden silnejší inflačný ťahúň. Tento stav by mal podľa neho pretrvávať aj počas väčšiny tohto roka, deflačné tlaky bude navyše zvyšovať aj nižšia DPH na vybrané potraviny uplatňovaná od januára tohto roka. „Aktuálny ďalší výrazný pokles cien ropy na svetových trhoch pritom opäť len oddialil návrat inflácie do plusu,” povedal Ľ. Koršňák.

Aj keď si Slovensko pri nízkych cenách ropy predĺži podľa neho pobyt v miernej deflácii, takáto forma deflácie nie je pre ekonomiku zatiaľ škodlivá.  Deflácia totiž obvykle zvádza spotrebiteľov k odkladaniu výdavkov a firmy k odkladaniu investícií kvôli očakávaniam nižších cien v budúcnosti. To podkopáva hospodársky rast a zamestnanosť.

Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblastí daní, sa v decembri znížila o 0,2 percenta. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, v decembri medziročne poklesla o 0,1 percenta.