Rozmach dopytu po bývaní v metropole Slovenska napriek nepriaznivej situácii na realitnom trhu spôsobenej pandémiou nového koronavírusu pokračoval aj v poslednom štvrťroku 2020. Prispeli k tomu najmä nové projekty či ďalšie etapy v rámci už existujúcich projektov. Vyplýva to z analýzy realitnej spoločnosti Lexxus.

Dynamika rastu cien bytov v Bratislave sa však oproti predchádzajúcemu obdobiu mierne spomalila. „Ku koncu roka 2020 priemerná cena voľných bytov na trhu dosiahla hodnotu 2 739 eur bez DPH za štvorcový meter (m2), čo predstavuje nové pokrízové maximum od roku 2008," vyčíslil rizikový manažér a odhadca cien nehnuteľností z realitnej spoločnosti Peter Ondrovič. Zároveň však dodal, že medzikvartálne sa cena zvýšila len o 11 eur za m2, čiže ide o najnižší medzikvartálny nárast za posledné štyri roky. „V prípade medziročného porovnania hovoríme o 9,5-percentnom náraste," podotkol Ondrovič.

Guthaus
Neprehliadnite

Rezidenčný projekt Guthaus v bratislavskom Novom Meste bude kolaudovať možno už tento rok

Priemerná cena voľných bytov v bratislavských novostavbách opäť vzrástla všade okrem okresu Bratislava V, kde cena poklesla o 0,9 percenta. Najvýraznejší nárast zaznamenala spoločnosť v okrese Bratislava III, a to o 4,7 percenta, najnižší v okrese Bratislava II, a to o 1,6 percenta.

U vyše tretiny bratislavských projektov došlo k nárastu priemernej ceny voľných bytov. „Približne u polovice z nich ceny rástli nielen pre zmenu skladby dostupných bytov, ale predovšetkým v dôsledku úprav cenníkových cien smerom nahor," vysvetlil Ondrovič. Ceny z kategórie predaných bytov dosiahli v závere roka 2020 úroveň 2 399 eur za m2, medzikvartálne sa tak zvýšili o 20 eur, teda o 0,8 percenta.

Na konci minulého roka bolo na bratislavskom rezidenčnom trhu 81 aktívnych projektov. V poslednom kvartáli sa trh rozšíril o sedem nových projektov a o štyri nové etapy už existujúcich projektov. Ponuka sa teda v rámci nich rozrástla o 811 bytových jednotiek, čo predstavuje 65-percentný nárast v porovnaní s predošlým štvrťrokom. Sedem projektov ukončilo predaj pre vypredanie svojej ponuky.

Five star rezidence
Neprehliadnite

Bytov bude málo aj v tomto roku. Dopyt po nájomných bude stúpať

„V prípade celkovej ponuky voľných bytov sme v 4. kvartáli 2020 zaznamenali mierny nárast, pričom ku koncu sledovaného obdobia ponuku tvorilo 2 115 bytových jednotiek. Medzikvartálne sa ich počet zvýšil o 2,6 percenta, medziročne však ide o 3,2-percentný pokles," poznamenal Ondrovič.

Zvýšil sa však počet predaných bytov v novostavbách. Za október až december bolo zazmluvnených takmer 800 bytov, čo znamenalo medziročný nárast o viac ako tretinu. Najviac bytov sa predalo v okrese Bratislava II (364), najmenej v okrese Bratislava I (51).