Americkí šoféri sa vydávajú na letné dovolenky, pričom ich benzín stojí po prvý raz viac než päť dolárov za galón, píše Reuters. Rastúce ceny ropy a zemného plynu zvyšujú infláciu na najvyššiu úroveň za posledné štyri desaťročia, čo má za následok nárast cien za potraviny, elektrinu a bývanie.

Prísnejšie sankcie voči Rusku by situáciu pravdepodobne iba viac zhoršili, konštatuje Reuters.

„Je to, ako keby už boli na zemi a vy ste si do nich ešte kopli,“ vyjadrila sa Ellen Waldová, historička v oblasti energie z think-tanku Atlantic Council, na margo možných krokov, ktoré by mohli spôsobiť zvýšenie cien pre spotrebiteľov paliva v Amerike.

„Vždy, keď sa diskutuje o sankciách, tak ide cena hore,“ dodala Waldová.

Cenové stropy

Spojené štáty a Európa už zaviedli celý rad opatrení cielených na vývozy ruskej ropy, ktorá je hybnou silou ruskej vojnovej mašinérie. Opatrenia zahŕňajú kontroly vývozov, americký zákaz dovozov ruskej energie a čiastočný zákaz EÚ v oblasti dovozov energie, približuje Reuters.

No administratíva amerického prezidenta Joe Bidena zvažuje takzvané sekundárne sankcie s cieľom zvýšiť tlak. Americkí predstavitelia rokujú so svojimi európskymi a ázijskými spojencami o zavedení potenciálnych cenových stropov na nákupy ruskej ropy, informoval v utorok Wally Adeyemo, zástupca americkej ministerky financií.

Hovorca ministerstva zahraničných vecí USA pre Reuters ozrejmil, že to, čo sa deje je menej o tom, koľko ruskej ropy zmizne z trhu, ale je to viac o klesaní ruských ziskov z ropy v dôsledku toho, že Rusko bude nútené predávať s vysokými zľavami.

Zintenzívnenie americkej ekonomickej vojny voči Rusku bez zvýšenia cien však nebude jednoduché.

Rusko by mohlo odpovedať tým, že ropu stiahne z trhu, čo by okamžite spôsobilo nárast cien, keďže svetoví výrobcovia ropy majú po rokoch nedostatočných investícií do ropných polí a rafinérií iba málo nevyužitej kapacity.

Ďalšie sankcie a viazané účty

Popri cenových stropoch by mohli Spojené štáty takisto zvážiť uvalenie sankcií na subjekty, ktoré ruskej nákladnej preprave poskytujú poistenie a služby, keďže transakcie tu presahujú stanovenú cenu za barel.

No vymáhanie takýchto opatrení si vyžaduje čas a zdroje, konštatuje Gardner.

Richard Nephew, bývalý hlavný zástupca koordinátora Ministerstva zahraničných vecí USA pre politiku v oblasti sankcií, pochybuje o oboch metódach, no najmä o cenových stropoch, ktoré sa predtým ešte nikdy neodskúšali na výrobcovi o veľkosti Ruska.

Namiesto toho verí, že Washington by mohol spolupracovať s bankami v iných spotrebiteľských krajinách s cieľom uložiť ruské príjmy z predaja ropy na viazané účty, pričom Rusko by na tieto peniaze mohlo siahnuť iba v prípade schválených tovarov a služieb.

Ďalšie dôležité správy

Gas prices can be seen behind a gas nozzle at a gas station in Kaufbeuren, Germany, 11 November 2015. The acceleration of oil prices in Germany rose somewhat in October 2015 - however at a very low level. Photo: Karl-Josef Hildenbrand /dpa, Image: 291380256, License: Rights-managed, Restrictions: GERMANY OUT, Model Release: no, Credit line: Profimedia, AFP
Neprehliadnite

Cena benzínu v USA prvýkrát dosiahla päť dolárov za galón