Veľké centrálne banky sa po záchrane Credit Suisse snažia zastaviť šírenie nákazy vo finančnom sektore.

Veľké svetové centrálne banky oznámili, že prijali spoločné opatrenia, ktoré majú zabrániť šíreniu bankovej krízy po tom, ako sa švajčiarska banka UBS rozhodla prevziať problémového konkurenta Credit Suisse v rámci dohody sprostredkovanej švajčiarskymi regulačnými orgánmi.

Americká centrálna banka (Fed) spoločne s Európskou centrálnou bankou a centrálnymi bankami Kanady, Veľkej Británie, Japonska a Švajčiarska v nedeľu večer oznámili, že zvýšia poskytovanie likvidity prostredníctvom dolárových swapových liniek, aby zabránili nedostatku dolárovej likvidity na globálnych trhoch.

Centrálne banky sa rozhodli, že od pondelka zvýšia frekvenciu 7-dňových operácií (dolárových swapových liniek). Doteraz sa tieto aukcie konali týždenne a od pondelka sa budú minimálne do konca apríla konať denne.

Tieto swapové linky sa prvýkrát zaviedli v roku 2007 počas globálnej finančnej krízy a v roku 2013 sa z nich stali stále mechanizmy.

Ekonóm ING Padhraic Garvey považoval toto zvýšenie frekvencie dolárových swapových liniek za preventívne. „Nerieši to však bankové problémy," povedal ekonóm.

Aktuálna banková kríza nastoľuje otázku, či centrálne banky neboli pri zvyšovaní úrokových sadzieb v rámci boja proti vysokej inflácii príliš agresívne.

Ďalšie dôležité správy

KK87 Zürich - Na snímke logá švajčiarskych bánk Credit Suisse a UBS na budovách 18. marca 2023 v Zürichu. Credit Suisse údajne odmieta ponuku UBS na prevzatie, keďže ju považuje za príliš nízku. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Bloomberg.  Najväčšia švajčiarska banka UBS ponúkla za problémovú dvojku na domácom trhu až miliardu USD (941 miliónov eur). Credit Suisse ju však s podporou svojho najväčšieho akcionára odmieta. FOTO TASR/AP
Logos of the Swiss banks Credit Suisse and UBS a
Neprehliadnite

Investori trestajú UBS za prevzatie Credit Suisse, akcie padajú