Nórsko povedie s Európskou úniou užšie rozhovory o návrhoch na riešenie európskej energetickej krízy. Je však skeptické k návrhu na zavedenie cenového stropu pri zemnom plyne. Uviedol to dnes nórsky premiér Jonas Gahr Störe po telefonickom rozhovore s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou.

„Ideme do rozhovorov s otvorenou mysľou, sme však skeptickí voči maximálnej cene pri zemnom plyne," vyhlásil nórsky premiér. „Maximálna cena by nevyriešila zásadný problém, ktorým je príliš malé množstvo plynu v Európe," dodal.

Ceny za energetické suroviny sú vysoké

Ministri energetiky EÚ minulý týždeň na mimoriadnom rokovaní v Bruseli poverili Európsku komisiu prípravou opatrení na riešenie energetickej krízy, vrátane zavedenia cenového stropu pri zemnom plyne. Ceny plynu v Európe tento rok tlačia nahor obmedzovanie dodávok z Ruska. Situácia okolo dodávok ruského plynu sa skomplikovala, keď Rusko vo februári začalo útok na Ukrajinu a Európska únia v odvete prijala sériu protiruských sankcií.

Nórsko má rekordné príjmy z ropy a plynu

Nórsko, ktoré nie je členom EÚ, sa v dôsledku obmedzovania dodávok plynu z Ruska stalo najväčším dodávateľom plynu do európskych štátov. To spolu s rastom cien energií prinieslo tejto severskej krajine rekordné príjmy z jej ropného a plynárenského priemyslu, napísala agentúra Reuters.

Ďalšie dôležité správy

PK 37 Brusel - Na snímke predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová odpovedá na otázky novinárov počas tlačovej konferencie v sídle Európskej únie v Bruseli 7. septembra 2022. Ursula von der Leyenová v stredu oznámila zámer prijať súbor piatich opatrení proti vysokým cenám elektriny. FOTO TASR/AP

European Commission President Ursula von der Leyen speaks during a media conference at EU headquarters in Brussels, Wednesday, Sept. 7, 2022. European Union countries should set a pric
Neprehliadnite

Európska komisia sa chystá navrhnúť dva ciele ohľadom úspor elektriny