Cenové stropy znížili v januári medziročne tržby Moskvy z vývozu ropy a plynu o takmer 30 percent, teda o osem miliárd dolárov (7,4 miliardy eur). Na konferencii India Energy Week to dnes povedal výkonný riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA) Fatih Birol.

Počnúc dnešným dňom platí cenový strop na ropné produkty z Ruska, ktoré schválila skupina ekonomicky vyspelých krajín G7, Európska komisia a Austrália. Pri nafte je 100 dolárov (92,36 eura) a pri vykurovacích olejoch 45 dolárov (41,56 eura) za barel. Už od 5. decembra zaviedli EÚ, štáty G7 a Austrália maximálnu cenu 60 dolárov (55,41 eura) za barel ruskej ropy prepravovanej po mori. V prípade prekročenia tohto limitu je zakázané ropu prevážať a poisťovať jej prepravu.

Ropné trhy môžu čoskoro čeliť ťažkostiam

Sankcie pravdepodobne spôsobia pokles ruského exportu ropy. To spolu s oživením dopytu Číny povedie tento rok k rastu ceny ropy, ktorá sa vyšplhala nad 100 dolárov (92,36 eura) za barel, napísala agentúra Bloomberg s odvolaním sa na banku Goldman Sachs. Banka nevylučuje vážny problém ohľadom dodávok ropy v budúcom roku, pretože sa podľa nej vyčerpajú voľné ťažobné kapacity.

Birol skonštatoval, že ropné trhy môžu v krátkodobom horizonte čeliť ťažkostiam, pretože globálne obchodné trasy sa „pretvárajú“, aby Európa mohla viac dovážať z Číny, Indie, Blízkeho východu a Spojených štátov. To by podľa neho mohlo donútiť ďalšie trhy, ako je Latinská Amerika, hľadať alternatívne odbytisko. Rovnováha na trhu by sa mohla podľa Birola zlepšiť od druhej polovice roka, pretože na celom svete pribudne viac rafinérskych kapacít.

Rýchle oživenie čínskej ekonomiky

Šéf IEA zdôraznil, že producenti ropy budú možno musieť prehodnotiť svoju produkčnú politiku v dôsledku oživenia dopytu v Číne. Táto krajina, ktorá je najväčším svetovým dovozcom ropy a druhým najväčším odberateľom skvapalneného zemného plynu (LNG), sa tento rok stala kľúčovým neistým faktorom na svetových trhoch s ropou a zemným plynom.

„Očakávame, že zhruba polovica rastu globálneho dopytu po rope v tomto roku bude pochádzať z Číny,“ povedal Birol agentúre Reuters. Dodal, že v Číne prudko rastie dopyt po leteckom palive. „Ak dopyt prudko vzrastie a čínska ekonomika sa zotaví, potom bude podľa môjho názoru potrebné, aby krajiny zo skupiny OPEC+ preskúmali svoju (ťažobnú) politiku,“ povedal Birol.

Skupina OPEC+ zahŕňa členov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jej partnerov na čele s Ruskom. V októbri skupina pobúrila Spojené štáty a ďalšie západné krajiny, keď sa dohodla na znížení ťažby od novembra o dva milióny barelov denne, čo predstavuje približne dve percentá svetového dopytu. USA odporúčali ťažbu zvýšiť, aby sa ceny znížili, čo pomohlo svetovej ekonomike.

Ďalšie dôležité správy

Šéf Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA) Fatih Birol varoval európske krajiny, aby sa túto zimu nehádali o bezpečnosť dodávok energie, pretože by tým mohli zničiť jednotu EÚ a spôsobiť spoločenské nepokoje
Neprehliadnite

Nečakane silné oživenie čínskej ekonomiky podporí dopyt po rope aj plyne, uviedol šéf IEA