Cena americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) sa v utorok vyšplhala na najvyššiu úroveň za takmer sedem rokov, keď sa nakrátko priblížila k hranici 77 USD (64,89 eura) za barel. Dôvodom je zlyhanie rokovaní najväčších svetových producentov z aliancie OPEC+ o zvýšení ťažby od augusta, pričom dopyt po rope stúpa.

Konkrétne, tesne pred 10.00 h SELČ dosiahla cena WTI s dodávkou v auguste 76,98 USD za barel (1 barel = 159 litrov). Naposledy bola takáto úroveň zaznamenaná v novembri 2014.


pôvodný súbor:57238.JPG
Neprehliadnite

Prekvapujúci zvrat: OPEC+ odvolal rozhovory o ťažobnej politike

Neskôr však WTI časť zo ziskov zmazala a o 10.40 h SELČ sa jej augustový kontrakt predával po 76,50 USD za barel, čo bolo o 1,34 USD alebo 1,78 % viac, ako v prechádzajúci deň na konci obchodovania.

Cena barelu severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v septembri dosiahla o 10.40 h SELČ 77,57 USD a oproti predchádzajúcemu dňu zdražela len o 41 centov alebo 0,53 %.

Spor medzi Saudskou Arábiou a Spojenými arabskými emirátmi (SAE) vykoľajil dohodu o ťažobných kvótach aliancie OPEC+ od augusta. Nezhody medzi donedávna blízkymi spojencami sú zriedkavými javom a vyústili do odvolania pondelkových (5. 7.) rokovaní celej aliancie.

KUWAIT - JANUARY 15:  A derek pumps in a oil field January 15, 2003 near the Saudi Arabian border, Kuwait. Kuwait produces 10% of the worlds oil and has promised to increase production as needed in the event of a war in Iraq.  (Photo by Joe Raedle/Getty Images)
Neprehliadnite

Emiráty zatiaľ blokujú dohodu OPECu o ťažobných kvótach

SAE sa ostro postavili proti navrhovanej dohode najväčších svetových producentov z aliancie, ktorú tvorí 13 členov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) pod vedením Saudskej Arábie a ďalších 10 veľkých producentov na čele s Ruskom, o zvýšení ťažby od augusta. To spôsobilo patovú situáciu, ktorá by mohla vykoľajiť snahy o obmedzenie rastu cien ropy uprostred krehkého zotavovania globálnej ekonomiky z pandémie nového koronavírusu.