Veľkoobchodná cena plynu pre európsky trh po správe o trojdňovom prerušení dodávok plynovodom Nord Stream 1 uzavrela na ďalšom rekorde. Cena kľúčového termínového kontraktu na plyn s dodaním v septembri vo virtuálnom obchodnom uzle Title Transfer Facility v Holandsku vzrástla o 6,8 percenta a zakončila obchodovanie na 257,40 eura za megawatthodinu (MWh). Pred rokom sa pohybovala pod 30 eurami za MWh.

Nord Stream 1 prepravuje plyn z Ruska do Nemecka po dne Baltského mora a je hlavnou trasou pre dodávky ruského plynu do Európskej únie. Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom dnes podvečer oznámila, že dodávky týmto plynovodom sa od 31. augusta do 2. septembra pre údržbu úplne zastavia. Dodala, že ak nenastanú žiadne problémy, bude preprava plynu obnovená na súčasnú zníženú úroveň 33 miliónov metrov kubických denne.

Ruský podnik oznámil, že s ním na údržbe kompresorovej stanice Portovaja, ktorá je súčasťou plynovodu Nord Stream 1 a nachádza sa blízko fínskych hraníc, bude spolupracovať nemecká firma Siemens Energy.

Situácia na trhu s plynom sa skomplikovala, keď Rusko vo februári začalo útok na Ukrajinu, na čo Európska únia reagovala sériou protiruských sankcií. V dôsledku rastu cien plynu sa tento týždeň v Európe vyšplhali na rekordné hodnoty aj ceny elektriny. Rast cien energií tlačí v európskych krajinách nahor infláciu a zvyšuje náklady domácností aj podnikov.

Ďalšie dôležité správy

WA 21 archív Lubmin - Na archívnej snímke z 15. februára 2022 potrubie na plynovode Nord Stream 2 (Severný prúd 2) v Lubmine na severozápade Nemecka. Zatiaľ čo západní spojenci v utorok diskutujú o tom, aké sankcie by mali byť uvalené na Rusko v reakcii na uznanie nezávislosti dvoch separatistických regiónov na východe Ukrajiny, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ich vyzval, aby zaujali tvrdý postoj. Podľa agentúry AFP Zelenskyj počas utorkovej tlačovej konferencie po boku estónskeho prezi
Neprehliadnite

Plyn opäť nepotečie. Gazprom oznámil, že pre údržbu zastaví dodávky cez Nord Stream 1