Cena hliníka v pondelok na Londýnskej burze kovov (LME) prvýkrát po 13 rokoch vystúpila nad 3-tisíc dolárov za tonu. Hlavným dôvodom sú obavy o plynulosť dodávok v situácii, keď sa dopyt ďalej zvyšuje, uviedla agentúra Bloomberg. Cena hliníka sa dopoludnia zvýšila až o 2,6 percenta na 3-tisíc dolárov za tonu, čo je maximum od roku 2008. V Číne cena hliníka vzrástla o viac ako päť percent na 23 790 jüanov, najviac od roku 2006.

Ťažba v Číne klesá v súvislosti s úsilím o zníženie emisií a spotreby energie. Prevrat v Guinei, ktorá je hlavným producentom bauxitu, zvýšil obavy o dodávky tejto hlavnej suroviny používanej na výrobu hliníka. Huty v Európskej únii sa tiež stretávajú s rastúcimi nákladmi, pretože ceny emisných povoleniek a energie sú na rekordoch, upozornili analytici investičnej banky Goldman Sachs Group.

Na snímke výrobná prevádzka spoločnosti Heneken Melts v Spišských Vlachoch, zaoberajúca recykláciou hliníka a výrobou hliníkových ingotov určených na ďaľšie spracovanie.
Neprehliadnite

Slovenskí obchodníci vybudovali na Spiši hlinikáreň, kde sa okolo pecí budú pásť pávy

Podľa účastníkov najväčšieho svetového stretnutia podnikateľov v hliníkárenstve nazvanom HARBOR pretrvajú problémy s dodávkami v odvetví po zvyšok tohto roka a väčšinu roka budúceho. Niektorí sa domnievajú, že vyriešenie problémov môže trvať až päť rokov. Cena kovu, ktorého produkcia je náročná na energiu, za posledný rok vzrástla približne o dve tretiny.

Čína sa na svetových dodávkach primárneho hliníka podieľa viac ako polovicou. Krajina tento rok odstavila z prevádzky zariadenia na produkciu hliníka s kapacitou viac ako dva milióny ton, čo zodpovedá šiestim percentám celkovej produkcie v krajine. Podľa výskumnej spoločnosti Antaike by sa tento údaj mohol ešte zvýšiť.

Hliník je ľahký kov bielosivej farby. Je tretím najviac zastúpeným prvkom v zemskej kôre, ale prevažne vo forme zlúčenín. Je veľmi významným a ťažko nahraditelným kovom. Je ľahký a vyznačuje sa veľmi dobrou elektrickou a tepelnou vodivosťou. Veľkou výhodou je jeho tvárnosť pri zachovaní dostatočnej pevnosti a vysoká odolnosť voči korózii. Nachádza si tak uplatnenie v elektrotechnike a vo forme zliatin v leteckom či automobilovom priemysle, stavebníctve a mnohých ďalších odvetviach. Z jeho zliatin sa vyrábajú tiež drobné mince, kuchynský riad či alobal.