Ceny ropy v pondelok ráno klesli. Náladu na trhoch stále ovplyvňujú obavy, že v USA sa nemusí podariť dosiahnuť dohodu o zvýšení dlhového stropu. To by pre krajinu, ktorá je najväčším svetovým spotrebiteľom ropy, znamenalo technický bankrot s rozsiahlymi následkami pre ekonomiku aj dopyt po komodite.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v júli dosiahla do 6.29 h SELČ 75,05 dolára (69,44 eura) za barel (159 litrov). Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená pokles o 53 centov (0,7 percenta). Cena americkej ľahkej ropy WTI s júnovým kontraktom dosiahla 70,96 dolára za barel, čo v porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou predstavuje pokles o 59 centov (0,82 percenta).

Dopyt po rope by mohlo podporiť obmedzenie dodávok po tom, ako sa niekoľko členov aliancie OPEC+ dohodlo na redukciách ťažby, ktoré sú účinné od 16. mája. O ďalších obmedzeniach produkcie by mohli členovia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jej spojenci na čele s Ruskom rozhodnúť na zasadnutí, ktoré zvolali do Viedne na začiatok júna.

Ďalšie dôležité správy

Oil,Production,And,Extraction,In,Russia.,Oil,Pump,Jack,And
Neprehliadnite

Kroky G7 pri cenovom strope na ruskú ropu nezmenia situáciu na trhu, domnieva sa IEA