Cena najznámejšej kryptomeny bitcoin v piatok prvýkrát od 8. marca zostúpila pod hranicu 50-tisíc dolárov. Informovala o tom agentúra DPA. Okolo 8:00 SELČ sa bitcoin podľa obchodnej platformy CoinDesk predával za zhruba 49 600 dolárov. 

V priebehu dnešného obchodovania cena bitcoin klesla až na zhruba 48 400 dolárov. Minulý týždeň sa pritom vyšplhala až na rekordné maximum okolo 65-tisíc dolárov. K dnešnému poklesu podľa agentúry Reuters prispeli špekulácie, že plán amerického prezidenta Joea Bidena na výrazné zvýšenie dane z kapitálových výnosov povedie k obmedzeniu investícií do digitálnych aktív.

Bitcoin
Neprehliadnite

Bitcoin pokračuje v prelamovaní rekordov, jeho cena sa dostala nad 63-tisíc dolárov

 

Niektorí obchodníci a analytici však predpokladajú, že pokles ceny bitcoin je len prechodný. Poukazujú na to, že digitálne meny sú medzi drobnými aj inštitucionálnymi investormi čoraz viac vnímané ako legitímne investície. Minulý týždeň záujem o Bitcoin podporil vstup najväčšej americkej kryptomenovej burzy Coinbase na akciový trh Nasdaq.

Bitcoin podľa riaditeľa najväčšieho českého obchodníka Bitstock.com Martina Stránského väčšinou bezprostredne reaguje na pozitívne alebo negatívne impulzy, ktoré sa ho dotýkajú. V poslednom čase to z tých pozitívnych bolo vedľa uvedenia Coinbase na burzu tiež oznámenie americkej spoločnosti WeWork, že začne prijímať platby v kryptomenách. Z tých negatívnych potom správy o chystaných zákazoch Bitcoin v Turecku alebo Indii.

„Avšak správy znižujúce hodnotu bitcoinu väčšinou nemajú dlhodobejší vplyv a stojí proti nim pokračujúci záujem veľkých investorov o bitcoin. Neočakávam teda, že by sa v blízkej dobe bitcoin výrazne prepadol pod 40-tisíc dolárov, naopak myslím, že sa tento rok dočkáme ďalšieho prekonania rekordu," povedal ČTK Stránský.