Čo majú spoločné zákaz zisku zdravotných poisťovní, hybridná pošta, mýtny tender či obstarávanie spojené s diaľničnými PPP projektmi? Vo všetkých týchto prípadoch začala Európska komisia formálne procedúry, ktoré sa môžu skončiť až podaním žaloby na Slovensko. Existuje pri nich silné podozrenie, že slovenská vláda porušila pravidlá únie i súvisiace vnútroštátne predpisy. Ale toto nie je najhoršia správa.

Legislatíva EÚ je komplikovaná a rozsiahla. S vysokou pravdepodobnosťou sa niektorej členskej krajine občas podarí urobiť niečo, čo je v rozpore s pravidlami únie. Iste, nemalo by sa to stávať, veď daňovníci si platia verejnú správu aj na to, aby dodržiavala a vynucovala kodifikované poriadky. Ale ľudsky – vzhľadom na obrovskú byrokraciu – sa to dá pochopiť. Problém vymenovaných slovenských prípadov je v tom, že ani v jednom z nich nešlo o neúmyselný omyl vyplývajúci z nepozornosti.

Analytici, politici, novinári, právnici aj ekonómovia vládu Roberta Fica opakovane a nahlas upozorňovali, že jej rozhodnutia v týchto kauzách budú mať dôsledky. Právne, reputačné, ekonomické. A v konečnom dôsledku zaťažia verejné financie. Lebo Slovensko nie je medzinárodne izolovaná krajina, kde si vláda beztrestne môže s podnikateľmi robiť, čo chce a porušovať pravidlá, keď sa jej to hodí. Kritici si za to vyslúžili nálepky ako hyeny a vnútorní nepriatelia a vláda varovania ignorovala.

Pomaly prichádza čas platiť za aroganciu. Priame finančné náklady spojené s potenciálnym odškodným najmä v prípade akcionárov zdravotných poisťovní budú, pochopiteľne, znášať voliči. A je to tak dobre. Pretože ak nedokážu na vládu vytvoriť dostatočný tlak, aby sa nezahrávala s ohňom, musia zaplatiť účet. Obed zadarmo neexistuje ani v politike. Ak je želaním väčšiny mať na čele silného muža, ktorý ukazuje svaly a ignoruje pravidlá, niekto túto marketingovú kampaň zatiahnuť musí.

Aj nepriame škody budú platiť voliči. Zhoršovanie pozície Slovenska v rebríčkoch konkurenčnej schopnosti, korupcie, vynútiteľnosti práva, imidž krajiny, kde neplatia pravidlá, tiež stoja peniaze. Autor tohto komentára si nerobí ilúzie, že by nejaká žaloba Bruselu obrátila politickú situáciu na Slovensku naruby. Len upozorňuje, že účet bude narastať, až kým si cieľová skupina vládneho marketingu neuvedomí, že drahá kampaň maskuje nanič produkt.