Cena americkej ropy WTI na začiatku nového týždňa v ázijskom obchodovaní stúpla o 2 percentá a vrátila sa nad psychologicky dôležitú hranicu 80 dolárov za barel (159 litrov), ktorú prekonala už počas piatkového (8. 10.) obchodovania prvýkrát od novembra 2014.

Globálny nedostatok energií totiž vystrašil trh a spôsobuje nárast dopytu, pričom aliancia OPEC+ naďalej zvyšuje ťažbu len miernym tempom.

Členovia OPEC+ minulý týždeň rozhodli, že nenavýši ťažbu viac, než sa predpokladalo. Zdôvodňujú to okrem iného obavami z ďalšej vlny pandémie, ktorá by opäť schladila dopyt.

Zdražujúca ropa totiž pôsobí výrazne proinflačne, pričom inflácia je stále horúca téma. Ku koncu týždňa rast cien ropy (a ďalších energetických surovín) mierne skorigovalo Rusko, keď oznámilo, že je pripravené pomáhať so stabilizáciou energetických trhov a počíta s rekordnými dodávkami ropy do Európy.

Ceny uhlia a zemného plynu prudko rastú v Európe aj Ázii. Ich zásoby sú totiž pred blížiacou sa zimou nízke, čo spôsobuje, že energetické spoločnosti prechádzajú na ropné produkty, ako sú diesel a kerozín.

Cena americkej ropy WTI od polovice augusta vyskočila takmer o 30 percent. Hlavným dôvodom je práve zosilnenie energetickej krízy. Koncern Saudi Aramco odhaduje, že nedostatok plynu už spôsobil zvýšenie dopytu po rope o približne 500-tisíc barelov denne a banka Goldman Sachs počíta s ďalším nárastom dopytu.

(1 EUR = 1,1569 USD)

Ilustračný obrázok - plynovod
Neprehliadnite

Krajiny EÚ majú v zásobníkoch dostatok plynu na celú zimu, tvrdí eurokomisárka