Index zadlženia podnikov investičnej spoločnosti Janus Henderson ukázal, že za 12 mesiacov do konca letného marca sa čistý dlh znížil o 1,9 percenta na 8,15 bilióna dolárov, a zaznamenal tak prvý pokles od roku 2014, napísala agentúra Reuters.

Trendom bolo znižovanie pôžičiek

Dlh by sa mal ďalej znížiť aj za rok do konca marca 2023, a to o 270 miliárd dolárov. Firma Janus Henderson vo svojej správe vychádza z údajov o výške splatného dlhu a zo svojej prognózy emisií nového dlhu.
Celosvetovým trendom bolo znižovanie pôžičiek. Spoločnostiam v USA však dlh stúpol o 0,5 percenta.

„Preferencie využívania dlhu ako väčšej časti finančného mixu znamená, že iba jedna zo šiestich amerických spoločností má v bilancii čistú hotovosť, zatiaľ čo inde vo svete je to takmer jedna z troch," uviedla firma Janus Henderson.

Riziko prudkého spomalenia ekonomiky.

Politici a centrálni bankári po celom svete vložili do globálnej ekonomiky bilióny dolárov, aby zastavili dopad pandémie covid-19.

S oživením národných ekonomík a rastom inflácie začali centrálni bankári rušiť svoje stimulačné opatrenia, čo zvýšilo riziko prudkého spomalenia ekonomiky.

Niektorí dlžníci na trhu podnikových dlhopisov sa rozhodli splatiť svoj dlh namiesto predaja nového za vyššie náklady. Tým sa nominálna hodnota vydaných dlhopisov od mája 2021 znížila o 115 miliárd dolárov, dodal Janus Henderson.

K poklesu podnikového dlhu najviac prispeli energetické firmy, pretože vysoké ceny ropy prinútili ropné a plynárenské firmy znížiť pôžičky o 155 miliárd dolárov.

Ďalšie dôležité správy

Platba
Neprehliadnite

Vyhliadky britskej aj globálnej ekonomiky sa podstatne zhoršili