Európania si užívajú letné horúčavy, no politickí lídri sa potia z úplne iných dôvodov. Starosť im robia zimné mesiace, ktoré sa neúprosne blížia. Európe totiž hrozí energetická kríza, ktorá môže s ľahkosťou konkurovať ropným cenovým šokom zo 70. rokov minulého storočia, píše The Guardian.

Ruský prezident Vladimir Putin sa snaží dosiahnuť, aby Západ tvrdo zaplatil za podporu, ktorú Ukrajine od februára vyjadruje. Moskva preto čoraz intenzívnejšie siaha na vývozy plynu do Európy. Podľa denníka však môže byť ešte horšie.

Hrozí katastrofa

Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA) varuje, že energia môže byť čoskoro v rámci priemyslu a domácností na prídel. Ak sa Putin rozhodne počas zimy úplne prerušiť dodávky plynu, vlády sa k tomuto kroku možno budú musieť uchýliť.

Ruskí vojaci aj naďalej okupujú Ukrajinu a Kremeľ čoraz viac poškuľuje po energetickom vydieraní Západu. Putin sa minulý týždeň dokonca vyhrážal, že ak dôjde k uvaleniu ďalších sankcií, akým je napríklad sporné zastropovanie cien ropy, tak za to trhy ponesú „katastrofické následky“.

Chladné zimné mesiace, prudko rastúca inflácia a vyššie náklady na život môžu spôsobiť, že sa milióny rodín ocitnú na prahu chudoby, čo podkope západnú solidaritu s Ukrajinou. Ak vlády nepodniknú kroky, aby týchto zraniteľných ľudí ochránili a zmiernili ťažkosti, s ktorými bojujú, tak existuje reálne riziko, že v krajinách prepuknú nepokoje. Myslí si to aj podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans.

Potrebujeme solidaritu

Vlády neskoro uznali riziká závislosti od ruského plynu a ropy, a preto je teraz najdôležitejšie, aby urýchlili prechod na obnoviteľné zdroje a presadzovali energetickú účinnosť, píše The Guardian. Tento proces však zaberie roky, a nie mesiace. Okrem toho Európa zistila, aké náročné je zabezpečiť alternatívy k ruským dodávkam v dostatočnom množstve.

Ako prežijeme zimu je otázka, ktorá si bude od vlád vyžadovať, aby v krátkom časovom horizonte pristúpili k rozhodným krokom, akými sú úspora energie či napĺňanie zásobníkov. Celoeurópsky „plán energetickej solidarity“ bude musieť zabezpečiť spravodlivé prerozdeľovanie zásob plynu, ak by došlo k jeho vážnemu nedostatku. Takisto bude musieť prísť so spoločnými pravidlami pre stanovovanie priorít.

Po skončení pandémie koronavírusu vlády dúfali, že sa politika a hospodárstvo vrátia do bežných koľají. No potom sa Rusko rozhodlo zaútočiť na Ukrajinu a politici musia znova čeliť existenčnej hrozbe, ktorá si vyžaduje núdzové opatrenia.

Ak sa má Západ túto zimu postaviť Putinovej energetickej hrozbe a udržať si v rámci podpory Ukrajiny jednotu, je potrebné rozvíjať kolektívnu solidaritu podobnú tej, ktorá tu prevládala počas pandémie. Lacné to však nebude, uzatvára The Guardian.

Ďalšie dôležité správy

PK 18 Berlín - Nemecký kancelár Olaf Scholz počas rokovania nemeckej vlády v Berlíne 6. júla 2022. FOTO TASR/AP

German Chancellor Olaf Scholz, attends the weekly cabinet meeting at the chancellery in Berlin, Germany, Wednesday, July 6, 2022. (AP Photo/Markus Schreiber)
Neprehliadnite

Kúpte sa vo dvojici a sprchujte sa maximálne päť minút. Sankcie zrážajú Nemecko na kolená