Medziročná miera inflácie v eurozóne v máji klesla na hodnotu 6,1 percenta z aprílových siedmich percent. V rýchlom odhade to uviedol Eurostat. Tempo zdražovania je najpomalšie od vlaňajšieho februára.

Pred rokom v máji predstavovala inflácia v krajinách používajúcich euro 8,1 percenta. Hlavný podiel na inflácii malo tento rok v máji rovnako ako v predchádzajúcich mesiacoch zdražovanie potravín.

Medzimesačne sa ceny v eurozóne nezvýšili. Rýchly odhad neobsahuje údaje za celú Európsku úniu, tie úrad zverejní v polovici júna.

V kategórii potravín, alkoholu a tabakových výrobkov inflácia v máji oproti predchádzajúcemu mesiacu klesla o percentuálny bod na 12,5 percenta. Naďalej však bola výrazne vyššia ako u neenergetického priemyselného tovaru (5,8 percenta) a služieb (päť percent). Ceny energií, ktoré k minuloročnej rekordnej inflácii prispievali veľmi silno, v máji klesli o 1,7 percenta.

Najvyššiu infláciu z celej dvadsiatky krajín eurozóny vykázali v máji Slovensko a Lotyšsko s hodnotou 12,3 percenta. Naopak najmenej ceny rástli v Luxembursku (dve percentá), Belgicku (2,7 percenta) a Španielsku (2,9 percenta).

Ďalšie dôležité správy

investovanie
Neprehliadnite

Inflácia ako katalyzátor. Zdražovanie motivuje k investovaniu a hľadaniu výnosných príležitostí