Viac ako 30 krajín sveta plánuje postupne vyradiť uholné elektrárne, aby pomohli znížiť celosvetové emisie uhlíka a zabrániť stúpaniu globálnych teplôt na katastrofické úrovne. Najnovšie odhady potvrdzujú, že výroba energie z paliva, ktoré poháňalo priemyselnú revolúciu, môže celosvetovo poklesnúť o tri percentá, píše britský web BBC.

Odborníci pre web podotkli, že takéto spracovanie uhlia už nemá v mnohých častiach sveta zmysel, pretože krajiny dokážu vyrábať elektrinu jednoduchšie a lacnejšie zo zemného plynu či obnoviteľných zdrojov.

Za 18 mesiacov od začiatku roka 2018 znížili dohromady všetky krajiny sveta (okrem Číny) výkon uholných elektrární o 8,1 gigawatthodín. Rekordné zníženie spotreby uhlia vykazujú najmä rozvinuté krajiny ako USA, EÚ či Južná Kórea. V rovnakom období však Čína zvýšila produkciu o 42,9 gigawatthodín, podotýka portál The Guardian.

Uholná sila EÚ

Výstavba uholných blokov v krajine rastie stále rýchlejším tempom. Za súčasným rozmachom stojí krátke obdobie medzi septemberom 2014 a marcom 2016. Centrálna vláda vtedy síce prestala vydávať povolenia na výstavbu nových uholných elektrární, túto právomoc však prevzali miestne úrady. Tie následne odsúhlasili vznik mnohých blokov, pomocou ktorých chcú dosiahnuť energetické ciele stanovené pre jednotlivé provincie.

V súčasnosti tak v krajine vznikajú alebo sa chystajú vstúpiť do prevádzky uholné elektrárne s celkovým výkonom ďalších 147,7 gigawatthodín. Na porovnanie, súčasná kapacita celej uhlovej flotily EÚ sa rovná 149 gigawatthodinám, podotýka portál Financial Times.

Krajina okrem iného tiež pomáha financovať štvrtinu všetkých nových projektov v oblasti uhlia vo zvyšku sveta, napríklad v Južnej Afrike, Pakistane či Bangladéši.

Celé to kazia. Všetci sa uhlia zbavujú, Čína ho míňa ako divá

Zdroj: Getty Images

Obnovenie záujmu o uhlie poháňajú aj čínske energetické spoločnosti, ktoré sa snažia získať podiel na trhu. Miestne úrady zase vnímajú tieto elektrárne ako zdroj pracovných miest a investícií.

Globálny výkup uhlia

Čína je najväčším producentom, spotrebiteľom, ale aj dovozcom uhlia na svete. Tento

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa