Čečenský mufti Salach-Chadži Mežijev označil francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona za ,,teroristu číslo jeden" a ,,nepriateľa všetkých moslimov". Vo svojom vyhlásení zverejnenom na sociálnej sieti Instagram Mežijev odsúdil aj niektoré pietne podujatia, ktorými si obyvatelia Francúzska uctili pamiatku brutálne zavraždeného stredoškolského učiteľa Samuela Patyho. Vrahom bol mladý moslim, ktorého rodina pochádza práve z Čečenska.

Mežijevovi prekážali tie akcie, počas ktorých sa na fasády vládnych budov premietali karikatúry proroka Mohameda, napísal portál Meduza.io. Podľa muftiho takýmto konaním Macron ,,začal svoj vopred prehraný pochod s islamom".

EBE 33 Ajaccio - Na snímke francúzsky prezident počas prehliadky čestnej stráže v rámci osláv pri príležitosti výročia oslobodenia Ajaccia na ostrove Korzika 9. septembra 2020. Na ostrove Krozika sa koná summit južných krajín EÚ (MED7), ktorý hostí francúzsky prezident Emmauel Macron. FOTO TASR/AP
French president Emmanuel Macron reviews the troops during a ceremony marking the anniversary of the liberation of Ajaccio of Sept.9 1943, in Ajaccio, Corsica island, Wednesday Sept. 9 2020. French Pre
Neprehliadnite

Prezident Macron odsúdil teroristický útok na učiteľa

Portál však pripomína, že známe sú len dve spomienkové akcie s takýmto scenárom, a to v mestách Montpellier a Toulouse, kde premietanie karikatúr na fasády vládnych budov trvalo asi štyri hodiny.

Čečenskí mufti vyhlásil, že Macron urážkou proroka Mohameda uráža všetkých prorokov a náboženstvá. Označil ho za nepriateľa Alaha, ľudstva i všetkých moslimov, ktorý ,,nemá žiadne morálne zásady a hodnoty". Obvinil ho tiež, že podnecuje medzietnické a medzináboženské spory a zámerne hucká moslimov k provokatívnym akciám tým, že ,,zo šialeného profesora urobil národného hrdinu".

EBE 3 Conflans Sainte-Honorine -  Francúzsky prezident Emmanuel Macron Macron odsúdil to, čo nazval
Neprehliadnite

Macron a Kázimí upozornili na dôležitosť boja proti terorizmu

Útok na Samuela Patyho, učiteľa zemepisu a dejepisu na strednej škole v meste Conflans-Sainte-Honorine v metropolitnej oblasti Paríža, sa odohral 16. októbra. Predpokladá sa, že motívom útoku bolo to, že v rámci seminára o slobode prejavu ukazoval študentom známe karikatúry proroka Mohameda, ktoré vyšli v satirickom časopise Charlie Hebdo. Macron túto vraždu označil za teroristický útok a obeti posmrtne udelili najvyššie vyznamenanie - Rad Čestnej légie. Macron sa po vražde učiteľa dejepisu zaviazal, že bude intenzívnejšie bojovať proti islamským radikálom.

Čečenský prezident Ramzan Kadyrov vraždu učiteľa Patyho odsúdil, ale súčasne zdôraznil, že nemožno urážať náboženské cítenie moslimov.

Jeho prísľub však počas víkendu vyvolal protesty v mnohých krajinách s väčšinovo moslimským obyvateľstvom a viedol k výzvam na bojkot francúzskych tovarov. V niektorých krajinách si vlády predvolali francúzskych veľvyslancov, aby v súvislosti s Macronovými výrokmi vyjadrili protest.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron
Neprehliadnite

Francúzsko chce po vražde učiteľa vyhostiť vyše dvesto podozrivých z extrémizmu