Česi sa tento rok budú musieť pripraviť na citeľný pokles reálnych miezd, a to až o 6 percent, varovala Česká banková asociácia v najnovšej prognóze. Súčasná hospodárska situácia sa zároveň začína prepisovať aj do českého pracovného trhu, pretože postupne klesá počet voľných pracovných miest. S rastúcou nezamestnanosťou však ČBA v dohľadnom čase nepočíta. Informoval o tom server iDNES.cz.

Hlavný ekonóm Moneta Money Bank Petr Gapko na štvrtkovej konferencii ČBA uviedol, že v tomto roku sa dá očakávať veľká disproporcia medzi reálnymi a nominálnymi mzdami. Dôvodom je vysoká miera inflácie.

Nominálne mzdy sa majú zvýšiť

Asociácia v prognóze však dodáva, že nominálne mzdy sa majú pracovníkom v Česku zvýšiť tento rok v priemere o 6,3 percent a napriek miernemu úbytku voľných pracovných miest sa český trh stále nachádza v situácii, keď čelí nedostatku kvalifikovaných pracovníkov.

„Medzera na českom pracovnom trhu sa môže čiastočne zaplniť vojnovými utečencami z Ukrajiny, ktorí sú schopní adaptovať sa na miestne podmienky. Nezamestnanosť sa bude držať okolo 3 percenta a v tomto smere neočakávame väčšie výkyvy," dodal Gapko.

Analytici očakávajú hospodársky pokles

V oblasti vývoja ekonomiky očakávajú analytici v najbližšom období hospodársky pokles. Už niekoľko mesiacov totiž ekonomiku výrazne zasahuje konflikt na Ukrajine. Ako povedal hlavný ekonóm ČBA Jakub Seidler, v 2. štvrťroku česká ekonomika medzikvartálne klesne, a to asi o 1 percento. „Brzdou budú napríklad nízke fixné investície, ktoré sú už teraz oproti roku 2019 nižšie asi o 5 percent," dodal Seidler.

Ďalšie dôležité správy

WA 27 Mníchov - Bankovky rubľa a eurové bankovky sú na stole v Mníchove v pondelok 28. februára 2022. Rubeľ sa v pondelok prepadol na rekordné minimum a dolár oproti väčšine mien prudko vzrástol po tom, ako západné štáty oznámili nové sankcie na potrestanie Ruska za jeho inváziu na Ukrajinu a prezident Vladimir Putin uviedol svoje jadrové sily do stavu najvyššej pohotovosti. FOTO TASR/DPA

28.02.2022, Bayern, München: Russische Rubel-Banknoten und Euroscheine liegen auf einem Tisch. Die Europäis
Neprehliadnite

Mzdy v niektorých odvetviach nestíhali tempo inflácie