Niektorí členovia delegácie Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) odišli z ukrajinskej Záporožskej jadrovej elektrárne, píšu agentúry Reuters a TASS. Podľa ruskej agentúry vozidlá zamierili smerom do priľahlého mesta Enerhodar a odišiel aj šéf MAAE Rafael Grossi. Ten zároveň oznámil, že jeho tím dnes vykonal počiatočné zhodnotenie situácie a oznámil, že zástupcovia MAAE v elektrárni zostanú, píše TASS. Podľa stanice BBC Grossi predtým uviedol, že misia bude v elektrárni do 3. septembra.

Prvé „dojmy" MAAE

„Odborníci MAAE zostanú v Záporožskej elektrárni. Dnes sme toho prezreli pomerne veľa, začali sme prvé hodnotenie, budeme pokračovať v analýze, ale mali by ste vedieť, že experti MAAE zostávajú v elektrárni," cituje TASS Grossiho.

Stanica BBC o niečo skôr s odvolaním sa na šéfa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu napísala, že výprava zostane v atómovej elektrárni do soboty a potom podľa jeho slov bude „pracovať na stálej prítomnosti svojich pozorovateľov v areáli elektrárne".

Reuters medzitým s odvolaním sa na svojho spravodajcu na mieste napísal, že areál najväčšej atómovej elektrárne v Európe opustila štyri z deviatich vozidiel, ktorými inšpektori do zariadenia prišli. Koľko členov výpravy v elektrárni zostalo, zatiaľ nie je úplne jasné.

Podľa stanice CNN Grossi vyhlásil, že jeho tím stihol za niekoľko hodín získať „veľa" informácií. „Kľúčové veci, ktoré som potreboval vidieť, som videl," uviedol šéf MAAE.

Dlhoočakávaná inšpekcia

Záporožská jadrová elektráreň, ktorú od marca okupujú ruské invázne vojská, je v posledných týždňoch pod paľbou. Ukrajina a Rusko sa z nej vinia navzájom. Cieľom výpravy medzinárodných odborníkov je podľa ich šéfa zabrániť jadrovej havárii. Inšpekcia sa podľa skorších vyjadrení chystala posúdiť fyzické poškodenie elektrárne, funkčnosť bezpečnostných systémov a pracovné podmienky zamestnancov a vykonať „naliehavé ochranné opatrenia".

Konvoj s expertmi dorazil do Záporožskej jadrovej elektrárne, ktorá sa nachádza blízko frontovej línie, dnes dopoludnia. Začiatok dlho očakávanej inšpekcie na niekoľko hodín oneskorilo ostreľovanie, z ktorého sa Kyjev a Moskva obviňujú navzájom. Obe strany sa tiež vinia z provokácií, ktoré mali za cieľ misiu MAAE znemožniť.

Ďalšie dôležité správy

KK30 Viedeň - Riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Mariano Grossi hovorí na tlačovej konferencii o situácii v ukrajinskej Záporožskej jadrovej elektrárni 4. marca 2022 vo Viedni. Budova ukrajinskej Záporožskej jadrovej elektrárne, ktorú zasiahla strela vypálená ruskou armádou, nie je súčasťou reaktora, povedal v piatok na tlačovej konferencii vo Viedni generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Mariano Grossi. FOTO TASR/AP
IAEA Direct
Neprehliadnite

Inšpektori MAAE dorazili do Záporožskej jadrovej elektrárne