Podľa rozhovoru, ktorý prezidentka SR Zuzana Čaputová ponúkla portálu pluska. sk je zrejmé, že z politických hádok je sklamaná. Pandémia má silný dopad na veľkú väčšinu obyvateľstva a politické spory sú podľa jej slov to posledné, čo ľudia potrebujú. Jej právomoci však nesiahajú tam, kam by si niektorí priali. Prezident nemá právo manažovať súčasnú krízu, to majú v kompetenciách politici, tvrdí prezidentka s uistením, že každý krok vyhodnocuje starostlivo, v rámci svojich možností. K politickým sporom nechce pristupovať ako rozhodca, no naopak nekonfliktne a spájajúco. „Potrebujeme stabilnú vládu, ktorá túto krízu bude manažovať čo najlepšie,“ konštatovala Čaputová.

Richard Sulík Janka Bittó Cigániková Branislav Gröhling
Neprehliadnite

Sulík si splnil domácu úlohu. Predstavil plán Semafor zdravia

K negatívnym dopadom na ľudskú psychiku v čase pandémie pristupuje s dôležitosťou. S ľudmi sa stotožňuje a tvrdí, že z dôvodu nárastu pokusov o samovraždu a pocitov úzkosti, je o to dôležitejší „spôsob, akým je táto kríza manažovaná a ako my politici komunikujeme.“ Komunikáciu s občanmi považuje za mimoriadne dôležitú.

Konštatovala taktiež, že na protestoch zo 17. novembra sa zúčastnili „aj občania, ktorí sú sklamaní, nešťastní, frustrovaní a toto považovali za spôsob, akým chcú svoje názory prejaviť,“ a nestotožňuje sa s vyjadrením ministra obrany Jaroslava Naďa, ktorý protestujúcich nazvali opicami. Je rada, že protesty prebehli viac-menej v poriadku a nebolo nutné povolanie armády. V opačnom prípade by to podľa jej slov „bola kompetencia ministra“.

Zdôraznila, že manažment koronakrízy na Slovensku je v kompetenciách vlády, no vyjadrila nesúhlas s hádkami medzi členmi vládnej koalície. „Vláda musí v tomto smere zmeniť prístup, nielen vypočuť si hlas odborníkov, ktorých prizve na niektorý zo svojich výborov, ale aj nechať plynúť odbornú diskusiu a nedegradovať ľudí, ktorí majú iný odborný názor,“  uviedla v rohovore pre portál pluska. sk. 

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR vyčlenilo dotáciu v celkovej výške 750.000 eur na vybavenie školských jedální. Jednotlivé jedálne môžu získať dotáciu od 3000 do 5000 eur na nákup umývačiek riadu, chladiacich boxov, konvektomatov, ale aj ďalších pomôcok, ktoré uľahčia prácu kuchárkam, informoval minister školstva Branislav Gröhling (na snímke) počas návštevy Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre. FOTO TASR - Henrich Mišovič, 16. októbra 2020
Neprehliadnite

Minister školstva Gröhling chce otvoriť školy už 30. novembra

Zmena života sa počas pandémie dotkla aj hlavy štátu, nakoľko sa nemôže stýkať s rodičmi a podnikať zahraničné cesty. Iniciatívu sa snaží vložiť do konkrétnych opatrení a krokov pomoci v komunikácii s predstaviteľmi vlády. „Mnoho ľudí nie je schopných splácať svoje úvery alebo pôžičky. Niektorí ľudia prišli o prácu, niektorí prepadli systémom pomoci, vyjadrila sa prezidentka k zlej sociálnej a ekonomickej situácii.