„My sme sa pred pár týždňami dohodli, že bude lepšie, keď nebudeme štiepiť sily. Touto deklaráciou sme si získali rešpekt pred verejnosťou. Ja som dal slovo a to dodržím,“ povedal R. Mistrík.

Obaja kandidáti hovoria, že nie sú súperi, ale každý z nich prináša inú ponuku. Podľa Z. Čaputovej by sa mali voliči rozhodnúť na základe diskusií. „Mali by sme diskutovať, aby mohli voliči robiť informované rozhodnutia,“ dodala.

Podľa Z. Čaputovej rozdiely medzi kandidátmi vychádzajú z ich profesijných skúseností. S Z. Čaputovou ako právničkou sa spája spravodlivosť, s R. Mistríkom ako vedcom modernizácia Slovenska.

Z. Čaputová zdôraznila, že nemá na mysli len spravodlivosť v právnom slova zmysle, ale aj sociálnu spravodlivosť, alebo spravodlivosť v životnom prostredí. Ako prezidentka by napríklad nepodpísala zákon, ak by v ňom nebola kvalitne vypracovaná doložka o environmentálnych vplyvoch.

Páry rovnakého pohlavia

Kandidáti hovorili aj o partnerstvách párov rovnakého pohlavia. Robert Mistrík vyhlásil, že manželstvo je rezervované pre vzťah muža a ženy, no párom rovnakého pohlavia treba priznať práva ako nahliadanie do zdravotnej dokumentácie, alebo uľahčiť vysporiadanie majetku. Je však proti adopcií detí homosexuálnymi pármi.

Zuzana Čaputová uviedla, že je za registrované partnerstvá. Podľa svojich slov by sa tiež snažila obrúsiť hrany a znížiť strach z inakosti, ktorý pri tejto téme existuje.

Obaja kandidáti tiež avizovali, že by v kontakte s politickou reprezentáciou extrémistov zachovali rovnaký prístup ako súčasný prezident Andrej Kiska a nepozývali by ich na politické rokovania.

Fica nevymenujú

Zdôrazňujú však, že by určite neignorovali voličov takýchto strán. „Voličská základňa sa dáva do jedného balíka s politickou reprezentáciou, ale je tam veľký rozdiel," poznamenala Z. Čaputová. „Treba sa pozerať na starosti voličov," súhlasil R. Mistrík.

Obaja zopakovali, že by za ústavného sudcu nevymenovali predsedu Smer-SD Roberta Fica. „Považujem za dobré to komunikovať aj z pohľadu prezidentského kandidáta, pretože tým vyjadrujeme isté hodnoty,“ povedala Z. Čaputová, ktorá zároveň vyjadrila ľútosť, že politici nevyužili možnosť zmien vo voľbe ústavných sudcov.

R. Mistrík ocenil, že má voľba ústavných sudcov taký verejný priestor, pretože títo sudcovia majú podľa neho veľkú moc.