Klimatická kríza nepočká, kým sa vyrieši energetická kríza. Krátkozraké riešenia, ako je prechod zo zemného plynu na uhlie, deštrukciu planéty Zem len urýchlia. V pondelok to na klimatickom samite OSN (COP27) v Egypte uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová. Zároveň oznámila, že Slovensko plánuje spustiť rozsiahlu dekarbonizáciu ekonomiky.

Čaputová vyhlásila, že Slovensko sa v Egypte pripojí k celosvetovému záväzku znižovať emisie metánu (Global Methane Pledge Initiative). Povedala tiež, že vďaka dekarbonizácii ekonomiky sa do roku 2030 znížia slovenské priemyselné emisie oxidu uhličitého o viac ako 40 percent. Slovensko sa bude rovnako držať plánu odstaviť budúci rok uhoľné elektrárne, a to napriek rekordným cenám energií.

Je potrebné rýchlejšie napredovať

Prezidentka upozornila zhromaždených svetových lídrov, že je potrebné rýchlejšie napredovať smerom k čistej energii a obnoviteľným zdrojom energie vrátane geotermálnej. Vyzdvihla tiež talentovaných Slovákov, ktorí „vyvinuli riešenia, ktoré umožnia využitie tejto energie kdekoľvek na svete“, čo je dobré pre klímu, planétu aj energetickú bezpečnosť.

Čaputová tiež vyhlásila, že ekologická transformácia nie je lacná záležitosť a zasiahne tých najzraniteľnejších. Vyzvala preto na väčšiu podporu pre najpostihnutejšie krajiny, aby sa s touto situáciou dokázali vyrovnať.

Príspevok Slovenska sa zvýšil

„Od prijatia parížskej klimatickej dohody sa príspevok Slovenska k ekologickému financovaniu zvýšil takmer päťnásobne. Opatrenia v oblasti klímy začleňujeme do rozvojovej pomoci v Európe, Afrike a Ázii. Len v Keni sme podporili 16-tisíc farmárov vysadením milióna kešu stromov, aby ich produkcia bola lokálna a udržateľná,“ vysvetlila prezidentka.

Pripomenula však, že samotné vlády klimatickú krízu nevyriešia a „je potrebné zapojiť financovanie zo súkromných a inovatívnych zdrojov, aby každý prijal svoj spravodlivý podiel“.

„Už aj naša generácia pociťuje reálne účinky klimatickej krízy. Príliš dlho sme hovorili o tom prečo a ako. Teraz je čas konať,“ upozornila prezidentka. Dodala, že samit COP27 sa musí stať „míľnikom, ktorý premení kolektívnu zraniteľnosť na kolektívnu odolnosť“.

SR patrí medzi zodpovednejšie štáty

Slovensko patrí medzi zodpovednejšie krajiny, pokiaľ ide o energetickú efektivitu i celkovo ekologickú transformáciu. Po svojom prejave na klimatickej konferencii OSN (COP27) v Egypte to pre médiá uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová, informuje TASR.

„Slovenská republika sa zároveň prihlásila k dvom dôležitým iniciatívam. Jedna znamená, že sa budeme snažiť znižovať produkciu metánu, a druhá riešenie problému sucha,“ povedala Čaputová v zmienke o Globálnej metánovej iniciatíve a Aliancii na riešenie sucha a nedostatku vody. Obidva tieto problémy sa podľa nej týkajú aj našej krajiny.

Prezidentka priblížila, že vystúpila aj na diskusii o transformácii regiónov, kde zdôraznila, že napríklad transformácia regiónu Hornej Nitry musí byť spravodlivá.

„Musíme zohľadňovať aj potreby ľudí, to znamená vytvárať im nové pracovné príležitosti, a to spôsobom, ktorý je v súlade aj s ochranou klímy,“ uviedla. Doplnila, že je potrebné hľadať východiská z energetickej i klimatickej krízy tak, aby riešenie jednej nebolo na úkor riešenia druhej.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke prezidetka SR Zuzana Čaputová počas tlačového vyhlásenia k referendu v Bratislave 3. november 2022. Referendum o možnosti skrátiť volebné obdobie sa uskutoční v sobotu 21. januára 2023. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

V prípade referenda bol zvolený najskorší možný termín, reaguje na kritiku prezidentka