Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová na summite NATO v Madride (28. – 30. 6.) absolvovala osobné rozhovory s viacerými lídrami krajín, napríklad Británie, Francúzska, Holandska, Kanady či Nemecka. Informovala o tom na sociálnej sieti.

Francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi zagratulovala k druhému mandátu a víťazstvu v parlamentných voľbách a pozvala ho na Slovensko.

„S holandským premiérom Markom Ruttem a nemeckým kancelárom Olafom Scholzom sme hovorili najmä o posilnení obrannej spolupráce medzi našimi krajinami vrátane dlhodobej prítomnosti systémov Patriot na Slovensku," priblížila Čaputová.

Prezidentka sa tiež prvýkrát stretla s premiérkou Švédska Magdalenou Anderssonovou, ktorej krajina dostala na summite súhlas na vstup do organizácie NATO.

S britským premiérom Borisom Johnsonom a kanadským premiérom Justinom Trudeauom sa Čaputová rozprávala o situácii v ich krajinách a na Ukrajine a o ďalšej bilaterálnej spolupráci. Ako dodala, Trudeau v rozhovore oznámil, že Kanada v blízkom čase na Slovensku otvorí plnohodnotné veľvyslanectvo.

Ďalšie dôležité správy

JB 21 Madrid - Americký prezident Joe Biden (vpredu piaty sprava) hovorí s britským premiérom Borisom Johnsonom (vpredu štvrtý sprava) počas spoločnej fotografie lídrov členských krajín NATO na summite NATO v Madride 29. júna 2022. V prednom rade vpravo prezidentka SR Zuzana Čaputová. Hlavy štátov a vlád 30 členských štátov NATO sa počas prvého dňa summitu v Madride rozhodli výrazne posilniť východné krídlo Aliancie. Okrem toho sa dohodli na novej strategickej koncepcii ozbrojených síl, ktorá po
Neprehliadnite

Ruská vojna na Ukrajine vyriešila krízu identity NATO