Prezidentka Zuzana Čaputová sa vyslovila za rozšírenie Európskej únie o Ukrajinu. 

„Ukrajina je Európa. A mala by byť aj v Európskej únii. Súhlasím s výzvou (ukrajinského) prezidenta Volodymyra Zelenského, aby EÚ spravila rozhodný krok smerom k členstvu Ukrajiny v EÚ. Je načase," uviedla Čaputová.

Zelenskyj v pondelok vo videopríhovore vyhlásil, že žiada Európsku úniu o okamžité pristúpenie Ukrajiny podľa nového osobitného postupu.

Slovenský premiér Eduard Heger v rozhovore pre týždenník Politico vyjadril podporu otvoreniu „úplne nového (prístupového) postupu" pre Ukrajinu, ktorú sužuje vojna a "chce byť súčasťou Európy".

Predseda Európskej rady Charles Michel následne uviedol, že medzi 27 členskými štátmi EÚ existujú nezhody týkajúce sa rozšírenia eurobloku. Dodal, že Ukrajina bude musieť predložiť oficiálnu žiadosť o pristúpenie a následne budú musieť členské štáty prísť s jednomyseľným stanoviskom.

Ďalšie dôležité správy

JB 7 Mníchov - Predseda Európskej rady Charles Michel počas prejavu v rámci záverečného dňa 58. Mníchovskej bezpečnostnej konferencie v Mníchove 20. februára 2022. FOTO TASR/AP

President of the European Council Charles Michel speaks at the Munich Security Conference in Munich, Germany, Sunday, Feb. 20, 2022. (AP Photo/Michael Probst)
Neprehliadnite

Šéf Európskej rady priznal, že členské krajiny majú na prijatie Ukrajiny do EÚ rozdielne názory