Poďakovala všetkým voličom, ktorí ju posunuli v prezidentských voľbách do druhého kola, a to nielen v slovenčine, ale aj v jazyku menšín – po maďarsky, po rusínsky či po rómsky.

Čaputová ďakovala aj po rómsky. Teší ju, že v druhom kole nebude extrém

Zdroj: TASR

Ako chce získať voličov antisystému

Okrem nich spomínala voličov, rodinu i Progresívne Slovensko. „Uchádzala som sa o hlasy všetkých voličov, preto sa chcem všetkým poďakovať. Budem sa snažiť nesklamať,“ povedala Z. Čaputová.

Svoj výsledok vo voľbách vníma „ako veľké volanie po zmene, slušnosti a spravodlivosti“. Pred druhým kolom volieb si želá férovú kampaň.

Mieni sa uchádzať aj o dôveru voličov protikandidátov. „Pokúsim sa ich presvedčiť o tom, kadiaľ môže cesta viesť von. Myslím si, že môže viesť cez spoluprácu a slušnosť,“ doplnila.

S M. Šefčovičom sa podľa jej slov rozchádzajú v kritickom pohľade na aktuálnu situáciu na Slovensku. „Najmä v oblasti vyvodzovania zodpovednosti, korupcie, zneužívania moci a férovosti. U neho vidím len pohľad do budúcnosti, nie veľmi ochotu baviť sa o prítomnosti alebo minulosti, ktorá ešte nie je doriešená,“ povedala Z. Čaputová. Podľa nej sa treba pozrieť na realitu bez ružových okuliarov.

Nečakaná podpora

Keďže sa jej darilo získavať maďarských voličov – podľa priebežných údajov mala napríklad v okrese Dunajská Streda vyše 54 percent – v druhom kole môže zrejme rátať s podporou Mosta-Híd.

František Mikloško, ktorý získal vyše 5 percent hlasov, ju síce priamo nepodporil, ale dôrazne varoval svojich voličov pred M. Šefčovičom. Myslí si, že ide o „človeka Roberta Fica“, ktorého éra sa musí skončiť.

Podotkol tiež, že v otázke prerušenia tehotenstva v minulosti prezentoval postoj európskych liberálov, a pri stretnutí so slovenskými cirkevnými predstaviteľmi vyjadril úplne iný názor. Považuje to za neprijateľné.

Dianie okolo prezidentských volieb sme podrobne sledovali až do noci na nedeľu. Všetky podrobnosti sa dozviete tu.

Čaputová ďakovala aj po rómsky. Teší ju, že v druhom kole nebude extrém

Zdroj: TASR