Diaľničný úsek meria 5,6 kilometra a v priebehu štyroch rokov ho postaví konzorcium stavebných firiem Strabag, Porr a Hochtief.

Inštitút INEKO vlani upozornil, že kilometer spomínaného úseku diaľnice D3 vyjde na viac ako 42 miliónov eur a že ponuky stavebných firiem v tendri sa líšili len minimálne. Podľa inštitútu to je vyššia cena, než v iných krajinách stojí výstavba bežných aj náročných tunelových úsekov diaľnic.

„Ľudia žijúci v Čadci a okolí sú dlhodobo vystavení veľkému počtu áut, ktoré im komplikujú život. Verím, že nová diaľnica zlepší životy ľudí, prinesie viac práce a zvýši kvalitu života ľudí v regióne. Táto cesta tiež prepojí veľmi perspektívne regióny Poľska, Česka a Slovenska a prinesie lepšie dopravné spojenie v rámci Európy. Preto ju môžeme postaviť s prispením európskych zdrojov,“ povedal v Čadci minister dopravy a výstavby Arpád Érsek.

V súčasnosti prejde po hlavnej ceste v Čadci viac ako 18 700 áut denne, z toho väčšinu podľa ministerstva dopravy tvorí tranzit smerujúci ďalej na sever do Poľska a Českej republiky. „Situáciu komplikuje aj takmer 5-tisíc ťažkých nákladných vozidiel. Nová diaľnica odvedie tranzitnú dopravu mimo mestských komunikácií a navyše prinesie úsporu paliva aj času (5 minút oproti starej ceste),“ informoval rezort.

V Čadci začal Strabag stavať diaľnicu, so susedným úsekom Váhostav mešká

Pamätné kamene a kladivká pripravené na slávnostné poklopanie základného kameňa stavby diaľnice D3 Čadca, Bukov - Svrčin Zdroj: SITA

Časť úseku bude vedená estakádou ponad obývané územie. Zhotoviteľ postaví celkom 2 polovičné mimoúrovňové križovatky, 19 mostov, 41 geotechnických konštrukcií a 28 protihlukových stien.

Zásadný význam pre stavbu má vybudovanie križovatky Svrčinovec, ktorá je súčasťou nadväzujúcej stavby D3 Svrčinovec - Skalité. Táto križovatka umožní sprevádzkovanie úseku D3 Čadca, Bukov - Svrčinovec, ako aj zabezpečí dopravné spojenie s budúcou R5 smerom na Českú republiku. V tejto mimoúrovňovej križovatke bude teda vyriešené prepojenie diaľnice a cesty I/11 vo všetkých dopravných smeroch, čím sa v tomto bode vytvorí možnosť prepojenia troch európskych štátov – Poľska, Česka a Slovenska.

V Čadci začal Strabag stavať diaľnicu, so susedným úsekom Váhostav mešká

Mapa úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov - Svrčinovec vystavená v Čadci Zdroj: SITA

Váhostav termín nestihol

Úsek D3 Svrčinovec – Skalité dlhý 12,3 kilometra nestihlo združenie firiem na čele s Váhostavom dokončiť načas. Diaľnicu stavajú vyše tri roky a zaviazali sa ju dokončiť za 329,88 milióna eur bez dane (395,86 milióna eur vrátane dane). Pôvodne mala byť ukončená v októbri minulého roka a odovzdaná do užívania spoločne s nadväzujúcim úsekom Skalité - hranica Slovenska a Poľska tiež v polovičnom profile a dĺžke 3,2 kilometra.

„Úsek D3 Svrčinovec - Skalité bude podľa uzatvoreného dodatku stavebne ukončený do septembra 2017. Do predčasného užívania motoristom by mal byť úsek odovzdaný pred začiatkom leta,“ uviedol v decembri vedúci odboru marketingu a služieb verejnosti NDS Martin Guzi.