Aktualizované o stanovicko Univerzitnej nemocnice Bratislava a vyjadrenie poslankyne parlametného zdravotníckeho výboru Jany Cigánikovej.

V liste adresovanom poslancom parlamentného zdravotníckeho výboru, ktorý bol anonymom zaslaný aj do redakcie TRENDU, o tom informuje sám prednosta kliniky Andrej Šteňo. Jeho meno bolo v ostatnom čase skloňované v médiách kvôli odchodu viacerých lekárov a sestier z neurochirurgickej kliniky. Jej vedenie obviňovali z bossingu a mobbingu.

Podľa A. Šteňa je za touto aktivitou práve to, že vedenie nemocnice viackrát upozornil na nezrovnalosti v čakacích zoznamoch. Pri jednej námatkovej kontrole mal zistiť, že vo viacerých prípadoch čakali pacienti s porovnateľným, respektíve závažnejším zdravotným stavom na operáciu dlhšie, ako iní pacienti. Podložil to aj ilustráciami, ktoré sú prekreslením originálnych snímok z magnetických rezonancií pacientov.

Z nich vyplýva, že kým jeden pacient s nádorom na mozgu, ktorý mal potenciál byť zhubný, čakal na hospitalizáciu na Kramároch 35 dní, druhý pacient v obdobnom zdravotnom stave si počkal až dva roky. Jeho nádor sa pritom počas čakania zväčšil a vyžadoval si onkologickú liečbu.

Čachre na Kramároch: istých pacientov uprednostňovali, iní čakali na operáciu mesiace

Zdroj: Matej Jankovič / NMH

 

V inom prípade zase pacient s rakovinou na podmozgovej žľaze, ktorý

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa