Podľa údajov Eurostatu sa vek odchodu od rodičov a nájdenia nového bývania priemerného Európana pohybuje okolo 26 rokov. Slovensko sa nachádza v hornej časti rebríčka – priemerný Slovák opúšťa rodičovský dom takmer v 31 rokoch.

Na porovnanie, v Maďarsku aj Poľsku sa tento vek pohybuje na úrovni 27 rokov, v Česku je to 26 rokov a Rakúsku 25 rokov. Podľa Eurostatu je sedem z desiatich Slovákov ubytovaných v „mama hoteli“. V Česku u rodičov býva takmer každý druhý mladý človek.

Bývať sám je finančný nezmysel. Prečo mladí chcú aj nechcú žiť s rodičmi

Vek sťahovania sa mladých od rodičov v krajinách EÚ Zdroj: Eurostat

Najmenej ich býva s rodičmi v severských krajinách, ako sú Fínsko, Dánsko, Švédsko či Nórsko. Tam sa táto miera pohybuje v okolí dvadsiatich percent.

Nízka motivácia

Vzhľadom na vysoké ceny nehnuteľností a nájmov ide v mnohých častiach západného sveta o finančne nákladný krok v živote človeka. Aj v dôsledku toho z viacerých zahraničných prieskumov vyplýva, že počet dospelých ľudí žijúcich s rodičmi stúpa a je vyšší ako napríklad pred desiatimi rokmi.

„Spontánny odchod z rodičovskej nehnuteľnosti u nás nie je stále populárny,“ hovorí pre TREND Mário Glos, viceprezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska (NARKS). Motivácia mladých ľudí odsťahovať sa z „mama hotela“ je zvyčajne nízka, ak

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa