Po tom, čo bývalý viceprezident ruskej Gazprombanky Igor Volobujev emigroval z Ruska na Ukrajinu, nerobil nič iné, len sa usiloval presvedčiť miestne úrady, aby mu vystavili ukrajinské dokumenty. Chcel sa totiž stať príslušníkom ukrajinskej armády a bojovať proti krajine, kde prežil väčšinu svojho života.

So zbraňou v ruke

„Vo chvíli, keď vypukla vojna, mi okamžite bolo jasné, že chcem ísť brániť Ukrajinu,“ povedal Volobujev v rozhovore pre The Guardian v ukrajinskej metropole Kyjev. „Najprv som chcel vstúpiť do síl územnej obrany v Sumskej oblasti, kde som vyrastal. Oslovil som viacero predstaviteľov, ale z právneho hľadiska nebolo možné, aby som tam ako Rus bojoval."

Vstúpil do ruskej légie

Volobujevovi však čoskoro ponúkli možnosť, aby vstúpil do légie Sloboda pre Rusko, čo je špeciálna vojenská jednotka, ktorá je súčasťou ukrajinských ozbrojených síl, a je zložená výlučne z ruských občanov. Bývalý viceprezident Gazprombanky túto ponuku privítal s otvorenou náručou a v sobotu vo videoposolstve s automatickou puškou v ruke vyhlásil, že už je členom légie.

„Som veľmi rád, že sa mi podarilo dosiahnuť môj prvý cieľ. Ale teraz musím rýchlo absolvovať vojenský výcvik, aby som mohol ísť bojovať. Nemôžem sa zastaviť na polceste,“ povedal Volobujev.

Chcú zmenu režimu

O légii Sloboda pre Rusko, do ktorej Volobujev vstúpil, sa toho veľa nevie. Správy o jej vzniku sa objavili 12. marca na sociálnej sieti Telegram a niektorí jej členovia skrývajúci svoju identitu za kukly usporiadali začiatkom apríla tlačovú konferenciu.

Zatiaľ čo Volobujevovou hlavnou motiváciou pozdvihnúť zbraň bola obrana Ukrajiny, o ktorej hovorí ako o svojej „jedinej vlasti“, väčšine jeho spolubojovníkov z légie ide o zmenu režimu v Moskve.

„Podľa toho, čo som zatiaľ videl, ide o skupinu nesmierne motivovaných Rusov, ktorí sú presvedčení o tom, že jediným spôsobom, ako z Ruska urobiť demokratickú a civilizovanú krajinu, je jeho okamžitá porážka,“ povedal Volobujev.

Jeden z mála

Päťdesiatročný Volobujev má ukrajinské korene, ale je držiteľom ruského pasu a väčšinu života prežil v Moskve, kde sa stal viceprezidentom Gazprombanky, tretej najväčšej banky v Rusku, ktorá patrí energetickému gigantu Gazprom. V súčasnosti je jedným z hŕstky prominentných Rusov, ktorí odsúdili agresiu Ruska voči Ukrajine.

Volobujevovo rozhodnutie pozdvihnúť zbraň proti Rusku vyvolalo vzhľadom na jeho vysokú funkciu v Gazprombanke šok. Spoločnosť je totiž súčasťou jadra ruského establišmentu a predsedom predstavenstva Gazpromu Alexej Miller, blízky spolupracovník šéfa Kremľa Vladimira Putina.

Ďalšie dôležité správy

ITAR-TASS 57: MOSCOW, RUSSIA. JUNE 30. Pictured is Gazprom building where Gazprom's annual general shareholders' meeting was held. (Photo ITAR-TASS / Grigory Sysoyev)
Neprehliadnite

Do Ruska sa už nikdy nevrátim, odkázal exviceprezident Gazprombanky