Podnikateľ z Galanty Miroslav Janeba mal prísť v roku 2019 za Tomášom Rajeckým z mafiánskej skupiny piťovcov s prosbou o pomoc. Galantský mal podnikateľ zastupovať „Vasiľa“ a „Jegora“, dvoch nelegálnych výrobcov cigariet. Chceli, aby im v daňovom úrade vybavil nerušenú výrobu.

Kvôli tejto požiadavke sa spojil s Rajeckým, ktorý potrebné stretnutie podnikateľa s vtedajším šéfom kriminálky finančnej správy Ľudovítom Makóom zorganizoval. Stalo sa tak v kaštieli podnikateľa Zoroslava Kollára v Tonkovciach, píše portál sme.sk.

K stretnutiu sa mal priznať samotný Janeba. „Za obidve fabriky som ja prostredníctvom Rajeckého vyplatil Makóovi 800-tisíc eur,“ vypovedal.

Na snímke eskorta odvádza bývalého riaditeľa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta M. z budovy Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici v sobotu 19. septembra 2020.
Neprehliadnite

Kajúcnikovi a exšéfovi daňových kriminalistov Makóovi zaistili majetok

Vasiľ za ochranu platil mesačne paušál 150-tisíc eur, Jegor 160-tisíc eur. Galantský podnikateľ mal u Makoá vybaviť aj to, aby daňoví úradníci neriešili problém s treťou nelegálnou výrobňou cigariet v Galante. Makó mal za to získať 30-tisíc eur.

Ochranu Makóa si mali kúpiť aj podnikatelia Jozef Kertész a Gabriel Bihercz, ktorí okrem riadnej výroby cigariet vo Vozokanoch vyrábali aj načierno. Ich sprostredkovateľom s Makóom mal byť exsiskár František Böhm, ktorý v februári spáchal samovraždu. Za každý kamión nelegálnych cigariet sa dohodli na úplatku stotisíc eur, z ktorých si mal Böhm nechávať 40 až 50-tisíc eur.

Úplatky im mali zabezpečiť aj varovanie o zásahu daniarov v roku 2019. Böhm ešte pred samovraždou spomenul, situáciu, kedy cestoval na dovolenku s bývalým riaditeľom Kriminálneho úradu finančnej správy. Podľa jeho výpovede mal byť Makó nahnevaný, že Kertész nenahlásil nelegálnu výrobu cigariet. Akciu mal nakoniec Makó za úplatok 300-tisíc eur sabotovať. 

Vo štvrtok večer sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku rozhodol, že Jozef Kertész, spoluobvinený s podnikateľom a konkurzným právnikom Zoroslavom K.ollárom v najnovšej korupčnej kauze, bude stíhaný väzobne a Gabriel Bihercz bude stíhaný na slobode.