Na situácii bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara sa nič nemení, Najvyšší súd (NS) SR neuznal opodstatnenosť keho sťažnosti voči verdiktu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), ktorý ho nepustil z väzby. NS takisto zamietol podobnú sťažnosť podnikateľa Petra K., obvineného v kauze Dobytkár. Informovala o tom hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

Senáty NS zamietli obe žiadosti

„Senát 4T Najvyššieho súdu na utorkovom neverejnom zasadnutí zamietol sťažnosť obvineného Tibora G. proti uzneseniu ŠTS z 21. júla 2021, ktorým bola zamietnutá jeho žiadosť o prepustenie z väzby na slobodu a jeho väzba nebola nahradená dohľadom probačného a mediačného úradníka,“ uviedla Važanová.

Ďalší senát prijal obdobný verdikt v prípade Petra K. „Senát 1T Najvyššieho súdu na utorkovom neverejnom zasadnutí zamietol sťažnosť obvineného Petra K. proti uzneseniu ŠTS zo 16. júla 2021, ktorým bola zamietnutá jeho žiadosť o prepustenie z väzby na slobodu a jeho väzba nebola nahradená inými inštitútmi,“ informovala hovorkyňa.

Očistec a Dobytkár

Tibor G. a ďalší policajní exfunkcionári boli zadržaní v rámci policajnej akcie Očistec. V prípade padli obvinenia pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zneužívania právomoci verejného činiteľa a pre zločin korupcie. Vo väzbe sú preto, aby nemohli ovplyvňovať svedkov na slobode a pokračovať v trestnej činnosti.

Peter K. bol jedným zo zadržaných počas akcie Dobytkár. V rámci nej do polovice júla 2020 Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila 21 fyzických a sedem právnických osôb. Čelia obvineniu z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Na snímke bývalý vysokopostavený policajný funkcionár Bernard Slobodník na Úrade špeciálnej prokuratóry v Pezinku 29. októbra 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Podľa kajúcnika Slobodníka Gašpar s Bödörom zmarili zatknutie Bašternákových ľudí