Niekdajší nemecký kancelár Gerhard Schröder sa rozhodol skončiť v dozornej rade ruskej štátnej ropnej spoločnosti Rosnefť. Firma dnes informovala, že jej Schröder oznámil, že nemôže mandát v dozornej rade ďalej vykonávať.

Spolu so Schröderom v dozornej rade skončí aj nemecký manažér Matthias Warnig, ktorý je považovaný za človeka blízkeho Kremľa. „Chápeme ich rozhodnutie a ďakujeme im za ich pokračujúcu podporu," uviedla Rosnefť vo vyhlásení.

Schröder v Nemecku čelí tvrdej kritike za to, že sa po ruskej invázii na Ukrajinu nevymedzil voči Rusku a ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ktorého v minulosti označil za priateľa a čistokrvného demokrata. Nemeckí politickí predstavitelia vrátane jeho domovskej sociálnej demokracie (SPD) Schrödera žiadali, aby z vedenia ruských spoločností odišiel. Bývalý kancelár, ktorý Nemecko viedol v rokoch 1998 až 2005, okrem spoločnosti Rosnefť pôsobí aj vo firmách Nord Stream AG a Nord Stream 2 AG.

Rozpočtový výbor Spolkového snemu sa rozhodol 78-ročného Schrödera potrestať tým, že mu odobral peniaze na chod kancelárie. Za minulý rok išlo o viac ako 400-tisíc eur.

Týždenník Der Spiegel dnes na svojich internetových stránkach napísal, že Schröder nechá preskúmať, či je rozhodnutie rozpočtového výboru v súlade s právom. Najal si na to prominentného ústavného právnika Michaela Nagela. Ten v minulosti obhajoval napríklad bývalého prezidenta Chrisitana Wulffa v procese údajného prijímania rôznych výhod. Súd Wulffa začiatkom roku 2014 zbavil obvinení vo všetkých kauzách.

Nagel podľa agentúry DPA potvrdil, že teraz bude pracovať pre Schrödera, ďalej sa k veci ale vyjadrovať nechcel.
Výbor pre rozpočet však Schröderovi ponechal výsluhový dôchodok a štátom platenú ochranku. Vo štvrtok sa tiež Európsky parlament veľkou väčšinou hlasov vyslovil za zaradenie niekdajšieho kancelára na sankčný zoznam Európskej únie. To by mohlo vyústiť až do zmrazenia či zhabania majetku.

Schröderovi navyše hrozí vylúčenie z radov SPD. Odobratie členstva je ale náročný proces, preto z vedenia strany opakovane na adresu bývalého kancelára zaznievajú výzvy, aby odišiel dobrovoľne.

Ďalšie dôležité správy

Gerhard Schröder: Niektorí ho považujú za hlasnú trúbu Vladimira Putina.
Neprehliadnite

A dosť! Nemecká vláda potrestá Schrödera za jeho úzke väzby na Putina