Bývalému britskému premiérovi Borisovi Johnsonovi udelili titul čestný občan ukrajinského hlavného mesta Kyjev. Vo štvrtok o tom informoval portál britskej televízie Sky News.

Kličko prejavil Borisovi Johnsonovi vďaku

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko pri oznamovaní tejto správy povedal, že Boris Johsnon je „veľký priateľ Ukrajiny“.

„Johnson urobil a som si istý, že bude ďalej robiť všetko, čo je v jeho silách, aby zaistil, že Británia a svetoví lídri budú Ukrajine poskytovať potrebnú pomoc. Vďaka za podporu! My v Kyjeve znova naňho čakáme, aby sme mu odovzdali toto čestné ocenenie!“ vyhlásil Kličko.

Najhlasnejší podporovateľ Ukrajiny

Johnson ako britský premiér bol jedným z prvých svetových lídrov, ktorí navštívili Kyjev po spustení ruskej invázie na Ukrajinu 24. februára. Do ukrajinskej metropoly prišiel koncom apríla. Hoci neskôr musel odstúpiť z úradu premiéra, v prejavovaní podpory Ukrajine pokračoval.

Na začiatku tohto týždňa mal Johnson sporné vyjadrenia o ostatných európskych lídroch, ktorí mali podľa neho rozdielne a nejednotné reakcie na začiatok ruskej invázie. V interview pre televíziu CNN vyhlásil, že Nemecko chcelo, aby sa vojna rýchlo ukončila a Ukrajina sa vzdala - čo Berlín poprel, a že Francúzsko vojnu úplne „odmietalo“.

Ďalšie dôležité správy

PK 27 Londýn - Na snímke britský premiér Boris Johnson končiaci vo funkcii sa prihovára pred sídlom britského premiéra na Downing Street 10 v Londýne 6. septembra 2022. Johnson smeruje na zámok Balmoral, škótske sídlo britskej kráľovnej Alžbety II. v oblasti Aberdeenshire, kde kráľovnej oznámi svoju rezignáciu z funkcie a na jeho post nastúpi Lizz Trussová po audiencii u kráľovnej. FOTO TASR/AP

Outgoing British Prime Minister Boris Johnson speaks outside Downing Street in London, Tuesday, Sept.
Neprehliadnite

Nemecko chcelo rýchle skončenie vojny aj za cenu ukrajinskej prehry, tvrdí Johnson