Vyplýva to z predbežných výsledkov nariadenej súdnej pitvy, ktorá sa uskutočnila v piatok v priestoroch renomovaného špecializovaného inštitútu v Rijswijku neďaleko Haagu v prítomnosti dvoch chorvátskych expertov.

Ich účasť ako pozorovateľov bola výsledkom dohody Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) so sídlom v Haagu a chorvátskych úradov. S. Praljaka ešte v roku 2013 odsúdili na 20-ročné väzenie za zločiny, ktoré mal spáchať na východe rozdeleného mesta Mostar.

Počas toho, ako v stredu súd vynášal v jeho prípade potvrdzujúci verdikt, vykríkol, že odmieta rozsudok, a napil sa z fľaštičky, ktorá podľa slov jeho právnej zástupkyne obsahovala jed.

 Slobodan Praljak nie je vojnový zločinec. S opovrhnutím verdikt odmietam,“ vykríkol a vzápätí sa napil z fľaštičky, ktorú držal v ruke. Sudca okamžite nariadil prerušenie pojednávania a fľaštičku si vyžiadal. Na miesto okamžite privolali sanitku.

ICTY po incidente prerušil odvolacie konanie v prípade šiestich bosnianskych Chorvátov, ktorých v máji 2013 odsúdili za závažné vojnové zločiny voči bosnianskym Moslimom. Pojednávanie neskôr obnovili, avšak v inej miestnosti haagskeho tribunálu. Padli na ňom vôbec posledné verdikty, ktoré ICTY mal vyniesť pred decembrovým ukončením svojej činnosti.

Okolnosti, ktoré umožnili S. Praljakovi spáchať fakticky samovraždu v priamom prenose, sú predmetom vyšetrovania nielen holandských orgánov činných v trestnom konaní, ale aj interného vyšetrovania samotného tribunálu.