Bývalá hovorkyňa a dôverníčka ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorá sa zúčastnila jeho jediného stretnutia s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v roku 2019, vydala knihu, píše The Guardian.

Spomína v nej na časy, keď pracovala pre Zelenského, ale nešetrí ani kritikou na jeho adresu. Vo svojej knihe Boj našich životov: Môj čas so Zelenským, ukrajinský zápas o demokraciu, a čo to znamená pre svet, Julija Mendeľová opisuje nepravdepodobný vzostup svojho bývalého šéfa z komika na prezidenta, pričom sa zameriava na dva roky, počas ktorých s ním pracovala až do leta 2021. 

V rozhovore pre denník Bild, ktorý vyšiel súčasne s nemeckým prekladom jej knihy, Mendeľová povedala, že na Ukrajine nebol na vojnu pripravený nikto, dokonca ani Zelenskyj.

Tvrdí však, že Zelenskyj mal konať včaššie, keďže o pripravovanej invázii vedel na základe informácií tajných služieb, ktoré mal k dispozícii. „Na Ukrajine je, samozrejme, terčom kritiky. Ľudia hovoria: ‚Keď to vedel, mal to ľuďom povedať, aby sa dostali do bezpečia.‘ Povedala by som, že je veľmi nefér nikomu nič nepovedať. Takéto správanie je nesmierne nespravodlivé. Ale ak sa ma spýtate, čo by som urobila ako vodca, tak to naozaj neviem." 

Mendeľová takisto povedala, že veľa z toho, čo Zelenskyj urobil po ruskej invázii, bolo „veľmi prirodzené a intuitívne. Veľmi logické a správne." 

„Často sa ma pýtajú na zmenu jeho imidžu od obleku k tričku a či v zákulisí pracujú nejakí stylisti," povedala Mendeľová. Trvá však na tom, že Zelenskyj „všetky rozhodnutia urobil sám“ a v bunkri, v ktorom žil so svojím hlavným tímom celé týždne, sa „už pre stylistov miesto nenašlo“.

Ďalšie dôležité správy

WA 1 Izium - Ukrajinskí vojaci kráčajú na svoje pozície v meste Izium v Charkovskej oblasti na východe Ukrajiny v pondelok 19. septembra 2022. Obyvatelia mesta Izium sa spamätávajú zo šesťmesačnej ruskej okupácie, ktorej brutalita si minulý týždeň získala pozornosť celého sveta po objavení jedného z najväčších masových pohrebísk na svete. Podľa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského sa odhaduje, že v lesoch za mestom Izium, ktoré v rámci protiofenzívy nedávno opätovne získali ukrajinské s
Neprehliadnite

Naši vojaci sa nezastavia, vyhlásil Zelenskyj. Rusi priznali stratu území