CE REIF je otvorený realitný investičný fond s desaťročnou tradíciou, ktorý investuje výhradne do komerčných nehnuteľností, teda priestorov určených na prenájom. Jeho úspech spočíva v samotnej kvalite investičného portfólia, ktoré tvoria výlučne dokončené a prenajaté projekty, čím fond na seba neberie žiadne developerské riziko.

Jedinečné know-how fondu je založené na skúsenostiach materskej spoločnosti HB Reavis, ktorá na realitnom trhu pôsobí vyše 28 rokov, počas ktorých sa vypracovala na popredného európskeho developera a poskytovateľa pracovných priestorov v strednej Európe, Nemecku a Spojenom kráľovstve. Dividenda fondu, ktorá bola vyplatená za celý čas jeho fungovania, presiahla 43,6 milióna eur a za posledných dvanásť mesiacov sa vyšplhala na 5,83 percenta.

Najdôležitejšia je transparentnosť

Každý investor (do akéhokoľvek realitného fondu) by mal zvážiť, či má o fonde, do ktorého investuje, k dispozícii všetky potrebné informácie.

„Našich investorov informujeme o všetkých nehnuteľnostiach, ktoré v portfóliu máme, o ich stave, nájomcoch, akou metódou a akým znalcom ich ohodnocujeme. Z hľadiska dlhodobého fungovania trhu je totiž transparentnosť veľmi dôležitá,“ dopĺňa Peter Grančič, člen predstavenstva a manažér fondu CE REIF.

Peter Grančič, člen predstavenstva a manažér fondu CE REIF
Zdroj: Peter Grančič
Peter Grančič, člen predstavenstva a manažér fondu CE REIF

Realitný fond, ktorý investuje do komerčných nehnuteľností, by okrem toho dnes mal poskytovať investorovi stabilný výnos, ktorý by mal prevyšovať infláciu.

Fond CE REIF ponúka priemerný ročný výnos osem percent p. a. s optimálnym štvor- až sedemročným investičným horizontom. Jeho portfólio tvoria štyri kancelárske budovy a jedno nákupné centrum, dokopy 109-tisíc štvorcových metrov v celkovej hodnote vyše 345 miliónov eur. Všetky zastúpené nehnuteľnosti generujú príjem, ich obsadenosť sa pohybuje na úrovni vyše 96 percent a portfólio fondu CE REIF je zároveň veľmi zdravo diverzifikované – tvorí ho približne 200 nájomných zmlúv s priemernou lehotou trvania štyri roky. Dlhodobé nájomné kontrakty realitných fondov sú jednou z mnohých výhod oproti investičným nehnuteľnostiam, kde býva štandardom najviac ročná zmluva.

Stabilné investovanie je pre trpezlivých

Hoci ceny rezidenčných nehnuteľností v poslednom čase rástli, nikde nie je garantované, že tento rast bude naďalej pokračovať. Okrem toho treba vziať do úvahy energiu, čas a peniaze, ktoré do starostlivosti o nehnuteľnosť musíte vložiť, a ktoré značným spôsobom ukrajujú z výnosu. Nehovoriac o celkovom riziku, ktoré na seba ako investor beriete. Jeden príklad za všetky: stále aktuálna koronakríza takmer zo dňa na deň vyprázdnila väčšinu krátkodobo prenajatých nehnuteľností a majiteľ – investor musel znášať všetky následky: dorovnať výpadok príjmov, dohodnúť odklad splátok s bankami, prípadne znížiť sumu za prenájom. Keby ste však namiesto bytu v hodnote 150-tisíc eur investovali do spomínaných fondov, za štyri roky by ste mali na účte takmer o 50-tisíc eur viac. A to už znie celkom lákavo, však? Zvlášť, ak si zvolíte spoľahlivého partnera.