Burzy v Šanghaji a v Hongkongu nečakane zrušili verejnú ponuku akcií (IPO) čínskej finančnej technologickej spoločnosti Ant Group, ktorá bola plánovaná na štvrtok. Firma dnes oznámila, že dôvodom sú niektoré zmeny v regulácii. Verejná ponuka akcií Ant Group mala byť najväčšou na svete. Zatiaľ nie je jasné, kedy bude podnik schopný požiadavkám vyhovieť, aby mohli byť akcie na obchodovanie prijaté.

Ant Group Headquarters In Hangzhou
Neprehliadnite

Rekordné IPO, čínsky fintech gigant Ant Group môže získať desiatky miliárd eur

Ant Group je divíziou čínskeho internetového predajcu Alibaba. Primárna ponuka akcií bola plánovaná na oboch burzách a s objemom približne 35 miliárd dolárov (skoro 804 miliárd Sk) mala byť najväčšia v histórii. Akcie Alibaba, ktorá vo firme vlastní asi 33 percent, po správe oslabili zhruba o osem percent.

IPO bola plánovaná na oboch burzách a s objemom približne 35 miliárd dolárov mala byť najväčšia v histórii. Výťažok z predaja akcií sa vďaka veľkému záujmu investorov nakoniec ešte zvýšil a firma získa asi 37 miliárd dolárov. ,,Je to rana ... neviem, čo povedať," reagoval jeden z bankárov, ktorí primárnu ponuku pripravovali, a ktorého citovala agentúra Reuters.

Ant Financial
Neprehliadnite

Čínsky finančný gigant s logom mravca ide na burzu. Ohrozuje aj americké IT firmy

Šanghajská burza označila za zásadnú pondelkové udalosť stretnutue zakladatela Ant Group Jack Ma a ďalších manažérov s predstaviteľmi čínskych regulačných úradov. Podľa zdrojov agentúry Reuters im úradníci povedali, že ich firma, ktorá lukratívne požičiava peniaze na internete, bude odteraz čeliť prísnejšej vládnej kontrole. Schôdzka prišla v čase, keď čínske úrady zverejnili návrh nových pravidiel pre tento druh podnikania. Akcie Alibaba, ktorá vo firme vlastní asi 33 percent, po správe oslabili na burze v New Yorku o viac ako osem percent.