Wall Street počas piatkového obchodovania vymazala väčšinu počiatočných strát a uzavrela zmiešane. Všetky tri hlavné akciové indexy v USA sa však za celý týždeň posilnili.

Kľúčový americký index Dow Jones Industrial Average si v piatok pripísal 34,87 bodu alebo 0,10 percenta a uzavrel na 34 429,88 bodu. Dow Jones počas obchodovania strácal až 350 bodov. Širší index S&P 500 sa znížil o 0,12 percenta na 4 071,70 bodu, keď predtým bol v mínuse až 1,2 percenta, a technologický Nasdaq Composite o 0,18 na 11 461,50 bodu, keď vymazal väčšinu z prvotného poklesu o 1,6 percenta.

Dow Jones za celý týždeň vzrástol o 0,2 percenta, S&P 500 o 1,1 percenta a Nasdaq takmer o 2,1 percenta. Všetky tri hlavné americké indexy zaznamenali druhé týždňové posilnenie po sebe prvýkrát od októbra.

Miera nezamestnanosti stagnovala

Americké akcie po otvorení v piatok najprv klesli, keď náladu investorov zhoršili lepšie než prognózované údaje z pracovného trhu, ktoré zvýšili očakávania týkajúce sa sprísňovania menovej politiky v USA.

V ekonomike USA sa v novembri vytvorilo výrazne viac pracovných miest, než sa očakávalo, mzdy stúpli prekvapivo prudko a miera nezamestnanosti stagnovala. A to aj napriek doterajším opatreniam americkej centrálnej banky (Fed), ktorá v snahe o skrotenie inflácie agresívne sprísňuje menovú politiku.

Počet zamestnaných mimo poľnohospodárstva v novembri stúpol o 263 000, uviedlo americké ministerstvo práce. Ekonómovia počítali len s 200.000 novými pracovnými miestami. Ministerstvo tiež revidovalo októbrový údaj smerom nahor na +284 000. Miera nezamestnanosti stagnovala na 3,7 percenta a mzdy v medziročnom porovnaní vyskočili o 5,1 percenta.

Obavy zo zvyšovania úrokových sadzieb

Investori sa teraz obávajú, ako vysoko bude musieť americká centrálna banka (Fed) nakoniec zdvihnúť úrokové sadzby a ako dlho ich bude na vysokej úrovni držať, aby dostala infláciu pod kontrolu. Správa navyše zničila nádeje, že Fed by mohol už na budúci rok sadzby opäť znížiť.

Nakoniec však prevládol relatívny optimizmus, keďže trh predpokladá, že Fed už v decembri spomalí tempo zvyšovania úrokových sadzieb, čo signalizoval v stredu jeho šéf Jerome Powell.

Investori počítajú s tým, že menový výbor (FOMC) Fedu sa svojom decembrovom (13. a 14. 12.) zasadnutí, zdvihne kľúčovú sadzbu len o 50 bázických bodov po štyroch zvýšeniach o 75 bázických bodov po sebe.

Ďalšie dôležité správy

KK48 Washintgton - Na snímke šéf Americkej centrálnej banky (Fed) Jerome Powell počas tlačovej konferencie vo Washingtone 21. septembra 2022. Fed zintenzívnila svoj boj proti chronicky vysokej inflácii a v stredu zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu o 0,75 percentuálneho bodu, už tretíkrát po sebe, na rozpätie od 3 % do 3,25 %. FOTO TASR/AP
Federal Reserve Chair Jerome Powell speaks at a news conference Wednesday, Sept. 21, 2022, at the Federal Reserve Board Building, in Washington. Intensifying
Neprehliadnite

Akcie čakajú ešte ťažké časy. Potvrdzujú to vyhlásenia šéfa americkej centrálnej banky