Bulharský premiér Bojko Borisov v stredu pripustil svoju rezignáciu, ale s podmienkou pokračovania súčasnej vlády. V Bulharsku sa už niekoľko týždňov konajú protivládne protesty požadujúce demisiu vlády. Informovala o tom agentúra AFP. „Budem pokračovať v rozhovoroch s koaličnými partnermi a navrhnem možnosti vrátane môjho odstúpenia a pokračovania vlády," povedal Bojko Borisov na stretnutí s priaznivcami svojej konzervatívnej strany Občania za európsky rozvoj Bulharska (GERB).

Od 9. júla sa v Sofii a ďalších bulharských mestách konajú najväčšie protivládne demonštrácie za posledné roky. Vládu premiéra Bojka Borisova, ktorá je pri moci od roku 2017, demonštranti obviňujú z korupcie, mafiánskych praktík a väzieb na oligarchov a žiadajú odstúpenie Borisova i generálneho prokurátora Ivana Geševa. Od minulého týždňa demonštranti blokujú viaceré hlavné ulice a dôležité križovatky v hlavnom meste Sofia, čím ochromili premávku v jej širšom centre.

WA 18 Sofia - Tabuľa s nápisom
Neprehliadnite

Bulharsko musí čeliť druhej vlne šírenia koronavírusu

Štyria ľudia začali minulý týždeň protestnú hladovku. Jedného z nich museli hospitalizovať po tom, čo šesť dní nejedol a nepil. B. Borisov napriek protestom dosiaľ odmietal rezignovať.

„Som pripravený kedykoľvek odísť. Už som to spravil v minulosti a nechcem byť dôvodom napätia," povedal 61-ročný premiér. Premiérom by sa mohol stať jeden zo súčasných ministrov.

Bojko Borisov už v minulosti dvakrát odstúpil z premiérskej stoličky. Na stretnutí priaznivcov GERB sa zúčastnilo približne štyritisíc ľudí. Niekoľko desiatok protestujúcich sa stretnutie pokúsilo zablokovať, čo viedlo k menším stretom medzi oboma tábormi.