Bulharsko bude od júna odoberať skvapalnený zemný plyn (LNG) zo Spojených štátov, a to za cenu nižšiu, než akú platilo ruskému dodávateľovi, firme Gazprom. S odvolaním sa na dnešné oznámenie bulharskej vlády o tom informovala agentúra Reuters. Ruský plynárenský gigant na konci apríla úplne zastavil dodávky plynu do Poľska a Bulharska.

Dodávky LNG

O dodávkach LNG sa na schôdzke vo Washingtone dohodli bulharský premiér Kiril Petkov a viceprezidentka USA Kamala Harrisová. „Od júna boli dohodnuté dodávky skvapalneného zemného plynu do Bulharska za nižšie ceny, než sú ceny Gazpromu," uviedla vo vyhlásení bez bližších podrobností bulharská vláda.

Gazprom prerušil dodávky plynu do Bulharska a Poľska 27. apríla. Svoje rozhodnutie zdôvodnil tým, že miestne plynárenské podniky PGNiG a Bulgargaz odmietli za plyn platiť v rubľoch. Bulharsko spotrebuje ročne zhruba tri miliardy metrov kubických plynu. Pred zastavením dodávok od Gazpromu pochádzalo 90 percent suroviny z Ruska.

Spoločné nákupy

Bulharsko tiež rokuje o zvýšení dodávok plynu s Azerbajdžanom a snaží sa dohodnúť na dodávkach LNG prostredníctvom terminálov v Grécku a Turecku. Vyzvalo tiež k tomu, aby únijné krajiny nakupovali plyn spoločne.

Možnosť spoločných nákupov suroviny, do ktorých sa členské krajiny budú môcť dobrovoľne zapojiť, navrhla v marci Európska komisia (EK). Cieľom opatrenia je znížiť cenu plynu a posilniť vyjednávaciu pozíciu únijných štátov.

Eurokomisárka pre energetiku Kadri Simsonová minulý týždeň po rokovaní ministrov energetiky krajín únie povedala, že dvadsaťsedmička chce aj naďalej za ruský plyn platiť podľa doterajších zmlúv v eurách či dolároch. Kremeľ vyžaduje platbu za surovinu v rubľoch. Nariadenie začne platiť koncom mesiaca.

Ďalšie dôležité správy

Nemecký kancelár Olaf Scholz sa obáva, že odpojenie od ruského plynu spôsobí vážnu ekonomickú krízu.
Neprehliadnite

Téma týždňa: Slovensko v pasci závislosti. Energie na prídel nie sú ďaleko