Uviedol to albánsky premiér Edi Rama vo štvrtok pri príchode na mimoriadny summit EÚ s lídrami západného Balkánu, ktorý sa konal pred začatím tradičného júnového summitu 27-člennej Únie, informuje spravodajca TASR.

Tlačová agentúra Reuters v tejto súvislosti upozornila, že Rama lídrov ostatných členských krajín EÚ obvinil z „nemohúcnosti" zmeniť súčasnú patovú situáciu.

„Je hanbou, že Bulharsko, členská krajina NATO, drží v zajatí ďalšie dve krajiny NATO, konkrétne Albánsko a Severné Macedónsko, uprostred krvavej vojny, ktorá sa odohráva na hraniciach Európy, a 26 ostatných štátov EÚ sa tomuto strašidelnému divadlu bezmocne prizerá," uviedol Rama pred novinármi.

Bulharsko, členský štát EÚ, v roku 2020 zablokovalo začiatok prístupových rokovaní so Severným Macedónskom pre bilaterálny spor o históriu a jazyk oboch krajín. Zadržia však tým aj prístupový proces Albánska, keďže EÚ podmieňuje pokrok v rokovaniach s Tiranou pokrokom Severného Macedónska.

Premiér Rama, ktorý pôvodne uvažoval o tom, že sa na bruselskom summite nezúčastní, poukázal aj na frustráciu šiestich západobalkánskych krajín ašpirujúcich na členstvo v Únii – Albánska, Bosny a Hercegoviny, Čiernej Hory, Kosova, Severného Macedónska a Srbska – z toho, že Francúzsko a Nemecko ako dôležité krajiny eurobloku nič nerobia, aby zatlačili na Sofiu, aby Bulharsko zrušilo svoje veto voči Severnému Macedónsku.

Ďalšie dôležité správy

WA 13 Ľubľana - Lídri troch slovinských stredoľavicových politických zoskupení – liberálneho Hnutia Sloboda (Gibanje Svoboda; GS), Sociálnych demokratov (SD) – podpísali v utorok 24. mája 2022 koaličnú dohodu. Došlo k tomu presne mesiac po parlamentných voľbách. Na snímke zľava predsedníčka Sociálnych demokratov (SD) Tanja Fajonová, predseda liberálneho Hnutia Sloboda Robert Golob a zástupca strany Ľavica Luka Mesec pózujú po podpise kolaičnej zmluvy v Ľubľane v utorok 24. mája 2022. FOTO TASR/S
Neprehliadnite

Slovinsko chce pre krajiny západného Balkánu „čarovnú formulku“