Z prieskumu agentúry Alpha Research vyplynulo, že Putinovi dôveruje iba štvrtina Bulharov. Pokles, ktorý v tejto súvislosti za jeden rok nastal je pozoruhodný – pred rokom bolo pozitívne hodnotenie na úrovni 55 percent. V súčasnosti ruskému prezidentovi nedôveruje až 61 percent.

Ruská invázia na Ukrajinu zintenzívnila polarizáciu bulharskej spoločnosti, píše Euractiv.

Spoločnosť prechádza premenou

„Mnoho ľudí, ktorí aj naďalej majú radi Rusko, vyjadrilo voči prezidentovi Putinovi negatívny postoj, čo je v rámci verejnej mienky novinkou. Ďalšou významnou zmenou je kategorické odmietanie Ruska ako modelu štátu a politického rozvoja, ktorý by malo Bulharsko nasledovať,“ vyplynulo zo štúdie.

Z prieskumu takisto vyplynulo, že 63 percent Bulharov verí v to, že miesto ich krajiny je v  spojenectve s krajinami EÚ a NATO. 15 percent tvrdí, že je v spojenectve s Ruskom a jeho spojencami. Podľa štatistík si spoločnosť prechádza obdobím premeny, ktorá ovplyvní geopolitické postoje Bulharov a podporu politickým silám v krajine.

Vojna na Ukrajine je aj naďalej v centre pozornosti bulharskej spoločnosti. Približne 46 percent ľudí sleduje správy týkajúce sa konfliktu pravidelne. Nesúhlas s bulharskou vládou sa zvýšil z 23 na 48 percent.

Sociológovia takisto poukázali na mobilizáciu radikálnych voličov. Podporu proruskej antivaxerskej strane Vazraždane vyjadrilo 9,7 percenta voličov, čo ju umiestnilo na štvrtú priečku.

Ďalšie dôležité správy

KK74 Boulogne-sur-Mer - Ruská nákladná loď kotví v prístave vo francúzskom Boulogne-sur-Mer 26. februára 2022. Francúzske námorné sily v noci na sobotu v Lamanšskom prielive zadržali nákladnú loď nesúcu automobily, ktorá smerovala do ruského mesta Petrohrad. Loď zadržali na základe možného porušenia sankcií, ktoré Európska únia zaviedla voči Rusku. FOTO TASR/AP
A Russian flag cargo ship docks in the port of Boulogne-sur-Mer, northern France, Saturday, Feb. 26, 2022 . French officials say marines
Neprehliadnite

Bulharsko zakázalo ruským lodiam vstup do svojich prístavov