Aktualizované 29. júna 2014 o 15.25:

Úrady v nedeľu ohlásili zadržanie ďalších troch ľudí po tom, čo už v sobotu informovali o prvých dvoch zatknutých. Informovala o tom agentúra Reuters. Zadržaní sú podozriví, že rozširovali falošné informácie o bulharských bankách napríklad prostredníctvom Facebooku.

Bulharská centrálna banka v piatok uviedla, že Bulharsko čelí pokusom o destabilizáciu krajiny prostredníctvom útokov na bankový systém. Centrálna banka tak urobila po tom, čo sa pod nápor výberov vkladov dostala tretia najväčšia bulharská banka First Investment Bank.

Minister vnútra Cvetlin Jovčev uviedol, že úrady už od štvrtka vyšetrujú šírenie poplašných správ o bankovom sektore. Vodca hlavnej opozičnej strany vyzval vládu, aby ešte pred jesennými predčasnými voľbami požiadala o pomoc Medzinárodný menový fond (MMF).

„V posledných dňoch sa objavila snaha destabilizovať štát prostredníctvom organizovaného útoku na bulharské banky,“ uviedla centrálna banka a za hlavný cieľ útokov označila First Investment Bank. Táto banka neskôr oznámila, že v piatok popoludní kvôli „zločineckému organizovanému útoku“ zatvára do pondelka všetky svoje pobočky. Klienti banky počas niekoľkých hodín vybrali zo svojich účtov okolo 800 miliónov leva (takmer 407 miliónov eur).

Centrálna banka vyzvala všetky štátne inštitúcie k spolupráci pri ochrane finančnej stability krajiny a k právnym krokom proti rozširovaniu nepravdivých správ o zdraví bankového sektora. Prisľúbila, že využije všetky svoje prostriedky na ochranu úspor obyvateľstva.

„Bol tu útok prostredníctvom internetu a mobilných telefónov,“ uviedol minister Jovčev podľa agentúry Reuters. „Cieľom bolo rozšíriť zvesti, ktoré by určitú banku destabilizovali,“ dodal.

Akcie bulharských bánk na správy reagovali ďalším poklesom. Minulý týždeň Bulharov znepokojili správy o problémoch vo štvrtej najväčšej bulharskej banke Corporate Commercial Bank (CCB). Tie viedli k rozsiahlemu vyberaniu vkladov, na čo centrálna banka reagovala prevzatím kontroly nad CCB a zastaveniu jej aktivity.

Šéf najsilnejšej opozičnej strany Občania za európsky rozvoj Bulharska (GERB) a bývalý premiér Bojko Borisov vyhlásil, že krajina potrebuje pomoc MMF. „Okamžite by sa mal povolať MMF. Je to jediná možnosť. Budúci rozpočet by mal pripraviť fond,“ povedal Borisov novinárom v parlamente. Pozvanie MMF by podľa neho upokojilo situáciu v krajine.

Lídri bulharských strán sa v piatok dohodli, že 5. októbra budú predčasné parlamentné voľby. Podľa Borisova by súčasná vláda mala zostať do konce júla, aby začala rokovania s MMF.

„Bankový systém je stabilný a nový úver od MMF momentálne nie je potrebný,“ uviedol jeden z analytikov sofijského Inštitútu pre trhovú ekonomiku. „Úverový rating krajiny zostáva napriek terajšej panike vysoký,“ dodal.